Youtube Bilgisayar İçin Küçük Pencere Modu – Video’yu Site Dışında Oynatmak

Youtube Bilgisayar İçin Küçük Pencere Modu – Video’yu Site Dışında Oynatmak

Youtube sitesinin tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi gezinti yaparken alta alınan küçük pencere modunda, video oynatması özelliğine benzer bir özelliği bilgisayar tarayıcınızda nasıl aktif edebilceğinizden bahsedeceğim. Bu özellik ile gezinti yaparken istediğiniz Youtube videosu küçük bir pencerede sizi takip eder. Sayfa ve sekmeleri değiştirseniz dahi videoyu izleyebileceksiniz. Bu özelliğe Picture in Picture deniliyor ancak yaygın olmadığı için her kullanıcı tarafından bilinmiyor. Chrome içerisinde gizli bir özelliğin aktif edilmesiyle. Artık pek çok videoyu Chrome’un dışında hareketli şekilde oynatabilirsiniz. Bu, Google Chrome’un yeni sürümünde eklenen bir özelliktir, bu yüzden tarayıcınızı henüz güncellemediyseniz, hemen güncelleyin. Gezinti modu nasıl kullanıldığını ve nasıl aktif edebileceğinizi öğreteceğim. Adımları tek seferlik uygulayacaksınız ve sonra özelliği sınırsız süre kullanabileceksiniz.

 

Google Chrome adres çubuğuna, chrome://settings/help yazarak Chrome tarayıcınızı güncelleyin. Daha sonra chrome://flags/#enable-experimental-web-platform-features yazarak ek ayar menüsünü açın. Experimental Web Platform features kısımı sarı renk ile belirtilecek ve buradaki Disable seçeneğini Enable yapın. Aynı Enable işlemini aşağıdaki seçenekler için de yapın.

  • chrome://flags/#enable-experimental-web-platform-features
  • chrome://flags/#enable-surfaces-for-videos
  • chrome://flags/#enable-picture-in-picture

bu seçenekleri Enable olarak ayarladıktan sonra, RELAUNCH NOW butonu ile tarayıcıyı yeniden başlatın.

 

picture in picture

 

Picture in Picture Modu Eklentisini Aktif Etmek

Ayarlar aktif olduktan sonra artık Picture in Picture modunu kontrol eden bir eklentiyi devreye sokacağız. Aşağıdaki eklenti Chrome Webstore üzerinde de mevcut ama o çalışmıyor. Github üzerindekini indirin.  İndirmek için buraya tıkla. İndirilen zip dosyası olan picture-in-picture-chrome-extension-master.zip içerisindeki klasörde src adlı klasörünü masaüstüne çıkartın. Eklenti yedek indirme bağlantısı için buraya tıkla.

chrome picture in picture
Chrome Paketlenmemiş Eklenti Nasıl Yüklenir?

Crx dosyaları Chrome için paketlenmiş eklenti dosyalarıdır. Biz paketlenmemiş bir klasörü eklenti olarak Chrome’a tanıtacağız. Tanıtacağımız klasör ise src klasörüdür. Chrome tarayıcısı açıkken, sağ üst kısımda yer alan işareti yani üç nokta listeleme işaretine tıklayın. Açılan listedeki Diğer Araçlar menüsü altındak Uzantılar yazısına tıklayın.

youtube picture in picture

 

Daha sonra Paketlenmemiş Eklenti butonuna basınız. Daha sonra Klasör Seç penceri geldikten sonra Masaüstüne çıkarttığınız src adlı klasörü seçip açın. İşlem sonrası eklenti Uzantılar kısmında yer alacak tüm işlem bu kadar sıra kullanıma geldi.

 

pencere icinde pencere

picture in picture

Picture in Picture Özelliği Eklentisi Nasıl Kullanılır?

Eklenti aktif edildikten sonra, sağ üste bir küçük ikon gelmelidir. Video sayfasına gelip bu ikona bastığınızda, video ekrandan ayrılıp dışarda oynamaya başlayacak. Video boyutunu elle ayarlayabiliyorsunuz köşelerden büyültüp. Sürekleyip konumunu değiştirebiliyorsunuz. Sayfaları gezerken video sizi takip ediyor. Her site dışında çalıştırmak istediğinizde bu ikona basmalısınız.

masaüstünde video

 

Pencere içinde Pencere modu Chrome’da en sorunsuz şekilde YouTube’da çalışır, ancak diğer web sitelerinde de çalıştırmak mümkün. Facebook’ta işe yaramadı ama bunun için bir çözüm var. Bu, videoyu ekranınızın herhangi bir köşesine sürükleyebileceğiniz oynatıcıda açacaktır. Videoyu açtığınız orijinal sekmeyi kapatmamalısınız. Sekmenin, videonun Resim modunda Resim içinde oynatıldığını göstereceğini fark edeceksiniz.

 

DESTEK PLATFORMU üzerinden mesaj bırakabilirsiniz. Diğer gönderiler için Gönderiler bağlatısını kullanabilirsiniz.