Vektör ve Logo Trace Nedir? Pikselleşen Görseli Düzeltmek

Vector Logo Trace Nedir? Görüntü İzleme Nasıl Yapılır?

Vektör Nedir?

Vektör, çeşitli grafik yazılımları aracılığıyla oluşturulmuş piksel kümesidir. Şekiller ve desenler vektör grubu içerisine girmektedir. Teknik açıdan bakılırsa, bir görselin vektör olabilmesi için minimum değerdeki piksel sayısının maksimum değerdeki piksel sayısına orantısında kayıp yaşanmaması gereklidir. Vektörler paths aracılığıyla matematiksel değerler ile oluşturulur ve görüntü kaybı yaşanmaması adına bu değerler görsel üzerine paketlenir. Bu paketler .svg .ai .eps formatlarında görülebilir. Svg dosyasındaki görselde paths değerleri paketlendiği için devasa boyutlara büyültülse de görüntü kaybı yaşanmaz. Sebebiyse paths değerlerinin çözünürlük ile orantılı olmasıdır. Vektörler bu nedenle baskı sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

vektör

 

Photoshop programında brush tool ve diğer temel şekil araçlarıyla oluşturulan bir logoda pikselleşme yaşanması çok olasıdır ve bu pikselleri jpg formatına çevirdiğinizde çözünürlük ile piksellerin orantısı yok olacağı için görüntü üzerinde bozulmalar meydana gelecektir ve vektör dosyası görüntü dosyası halini alacaktır. Bu aşamada vektör programları devreye girmektedir. En yaygın kullanılan vektör programları Adobe Illustrator ve Corel Draw programlarıdır. Vektör programlarıyla oluşturulan şekillerde, jpg formatına çevrilmediği takdirde kalite kaybı yaşanmaz. Peki hali hazırda jpg halindeki görüntü kaybı yaşanmış bir görüntü dosyasını nasıl vektöre çevirebiliriz. Bu aşamada görüntü izleme yöntemi devreye girmektedir.

svg

Görüntü İzleme (Vector Trace) Nedir?

Yukarıda bahsettiğim biçimde, vektör halinden jpg yani görüntü haline gelmiş dosyalarda görüntü kaybı yaşanmaktadır. Bu görüntüler boyutuna göre farklı bozukluklarda görülmektedir. Görüntü izleme, diğer adıyla vektor trace görüntü dosyalarını vektöre çevirme işlemidir. Görseldeki görüntü kalitesi ne kadar bozuk olursa bozuk pikselleri yazılımlar, tahmini olarak ekleyecektir. Meydana göz kararı oluşturulmuş vektörler çıkacaktır. Bu nedenle en kaliteli vektör trace işlemi yüksek çözünürlükteki görsel dosyalarından elde edilebilir.

kaliteli-vektör

Vector Trace (Görüntü İzleme) Nasıl Yapılır?

Görüntü izleme yapmanın iki farklı yolu vardır. Birinci yolu;

Adobe Illustrator ile Görüntü İzleme

Görüntü Illustrator programına import edildikten sonra görsel alanı seçilerek, Görüntü İzleme butonunda dönüştürmek istediğiniz vektör türü seçilir.

vector-trace

 

vektör trace

Vectormagic.com Kullanımı

İkinci yöntem online tabanlı bir servis olan vector magic sitesi. Bu site ile görüntü izleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

vector magic

Bu site de Illustrator kadar iyi sonuç vermektedir. Çevirilen görselleri ücretli indirmek belli bir kullanıcı kitlesini kaybediyor.