Ücretsiz Endüstriyel Tasarım Patenti ve Tasarım Lisansı Almak

Ücretsiz Endüstriyel Tasarım Tescili ve Tasarım Patenti Almak

Bu yazımda tasarımcıların yaptığı tasarımları nasıl ücretsiz olarak lisanslayacağını anlatacağım. Bildiğiniz üzere görüntüye sahip her şey tasarım sınıfına girebilir. Karakalem çalışmaları, logolar veya makine şablonları. “turkpatent.gov.tr” üzerinde bu tasarımları tescil etme hakkı Türk vatandaşlarına verilmiştir. Tescil ücreti harici başvuru ücreti, araştırma ücreti gibi ek ücretlerle bir logo tasarımının patentini almak 450 TL ile 900 TL arasında değişiklik göstermektedir. Size verilen Endüstriyel Tasarım patent numarası Türkiye Cumhuriyeti içerisinde geçerli olup uluslararası dağıtımlarda çoğu firma tarafından kabul görülmemektedir. Bugün size uluslararası geçerli ve tüm şirketler tarafından geçerli olacak şekilde tasarımlarınızı ücretsiz, devlet kaydı altında istiyorsanız 5 TL gibi bir ücretle tescilletmenin yöntemini anlatacağım. Aldığınız sertifika lisansı şu alanlarda geçerliliğini sürdürmektedir.

  • Tescil numaranız ile dava açabilirsiniz.
  • Tescil numaranız devlet tasarından resmi evrak olarak görülür.
  • Tecil numaranız tüm firmalar tarafından resmi evrak olarak görülür.
  • Tescil numaranız ile savunma delili oluşturabilirsiniz.
  • Tescil numaranız ile istediğiniz şahısa tasarımınızı kullanma hakkı verebilirsiniz.
  • Tescil numaranız ile çalışmanızı izinsiz yayınlayan birini Google, Facebook ve diğer sosyal medya platformlarından kaldırtabilirsiniz.

 

Başka birine ait tasarımı tescilletmek veya hak sahibi olmadığınız bir tasarımı tescilletmeniz mümkün değildir. Böyle bir durumda adınıza dava açılırsa tescil numarası bir işe yaramayacaktır. Tescil numaraları zaman damgalı olarak lisanslanmaktadır ve tescil tarihinden önce tasarımı farklı bir tasarımcının yaptığı anlaşılırsa lisansınız iptal edilmekle birlikte mahkeme üzerinde çeşitli cezalara tabi tutulabilirsiniz. Tasarımı oluşturduğunuz yazılımın lisanslı olması, tasarımı oluştururken kullanılan materyallerin lisanslı olması (font, stock görseller…) önem taşımaktadır. Tescil öncesi Türk patent sitesinden bu adresten sorgulama yapınız.

 

tasarim-patenti

Yazılım, reklamcılık ve parazarlama şirketİ olan Adobe, kullanıcılarına tasarım sertifikası vermekte ve bu sertifikalara ait lisans numarasını sistemine kaydetmektedir. Site üzerinden renk kodlarını lisanslayamazsınız ve bir renk kodu üzerinden hak talebinde bulunamazsınız. Behance. net üzerinden nasıl lisans sertifikası alınacağını ve bu sertifikayı nasıl noter üzerinden T.C kimlik numaranız ile resmi evrağa çevirebileceğinizi adım adım anlatmaya çalışacağım.

Adobe Behance.net Tasarım Lisansı Nasıl Alınır?

Lisanslamak istediğiniz tasarım bir dijital tasarım mı yoksa logo türevi vektör çalışmamı buna karar veriniz ve sadece bu tasarım materyalinin bulunduğu görseli hazırlayınız.

Behance.net Sitesine Nasıl Kaydolunur?

Behance sitesine erişten hemen sonra site üzerinde kaydolma seçeneklerini göreceksiniz. Sosyal medya hesabınız ile değil e-posta hesabınız ile kaydolmanızı öneririm. Mümkünse domain adınıza açılmış bir e-posta kullanın. Sonrasında erişiminizi kaybetmemeniz lazım siteye. Siteye kaydolurken gerçek isim soyisim kullanınız ve mümkünse telefon numaranız ve diğer sosyal medya hesaplarını siteye bağlayınız. Profil fotoğrafınız sizi net şekilde gösteren bir fotoğraf olması sizin avantajınızadır.

tasarim-lisans

Behance.net Sitesine Çalışma Nasıl Eklenir?

Siteye kayıt sonrasında üst menüden proje oluşturun seçeneği kullanılarak proje oluşturma sayfasına geçiniz.

patent

Ardından proje oluşturma sayfası üzerinden Dosya Yükle diyerek, tasarım dosyasını yüklemeye başlayın. Mümkünse tasarımınızın tüm varyasyonlarını ekleyin. Siyah Beyaz, renkli, beyaz siyah gibi. Ekleme sonrası continue seçeneği ile kapak ekleyiniz ve devam ediniz.

logo-lisans

marka-tescil

Tasarımınız için ortak ve şirket ekleyebilir. Şu aşamadan sonra tasarımınızı birine ücretsiz kullanması için hak verebilirsiniz. Kreatif Alanlar seçeneği ile tasarım kategorisi belirleyin.

tasarim-lisans

Lisans seçenekleri arasında, çalışmanızı herkes paylaşabilir ancak isminizi belirtmek zorundadır seçeneği ve türevleri mevcut. Lisans yok seçeneği ile devam edin. Sizi proje sayfasına yönlendirecektir. Proje linkini kopyalayınız.

endurstriyel-tasarim

Noter Üzerinden Tasarım Evrağı Almak

Noter hizmeti olan Türkiye Noterler Birliği E-Tespit – TNB  sistemi üzerinden T.C kimlik numaranız ile erişip size verilen proje linkini zaman damgalı olarak lisanslamak kalıyor. Bu adresten siteye erişip yeni tespit seçeneği ile ilerleyin.

noter-tescil

e-tespit

tespit

belge

evrak

noter

İşlem sonrası Tespit başvuru numaranız ile size yakın noterden mühürlü evrağınızı alın ve bu evrağı saklayınız. Tüm hak taleplerinde bu evrak resmi olarak geçerlilik gösterecektir.