Tasarımın 4c si Nedir?

4c kuralı sektörden sektöre değişiklik göstermektedir. Pırlanta üretimi, pazarlama ve grafik tasarım gibi farklı alanlarda farklı sıralamaya sahiptir. Sektörler farklı olsa da asıl amaç, talep edilen ürünün değerini biçerken, talep eden tarafından kabul edilebilir seviyede olması yönündedir.

Pırlanta Tasarımında 4C Kuralı Nedir?

Pırlantanın kaliteli veya kalitesiz olduğunu bu kurallar belirlemektedir. Üretim tarafında bu kurallar kusursuz bir ürün sunmak için şarttır.

4C Pırlanta Renk Kuralı

İşlemden geçen taşın rengi, D ile Z arasında isimlendirilen bir dereceye sahip olur. Şeffaf ya da beyaz olarak sınıflandırılan en kaliteli ve değerli pırlanta grubu “D” olarak sınıflandırılır. “Z” sınıfı ise en düşük kalitedeki renk grubu skalasını girer.

 • D: Şeffaf ya da renksiz sayılan pırlanta grubudur; çok nadirdir ve çok pahalıdır.
 • E: Yüksek kaliteli renksiz kabul edilir bir pırlantadır, sadece bir uzman tarafından tespit edilebilecek renk izlerine sahiptir.
 • F: Nüans farkıyla hala renksiz kabul edilir, yüksek kaliteli elmas sınıfıdır, ancak bir uzman renk izlerini tespit edebilir.
 • G-H-I-J: Bir aşama daha düşük kalite olmakla beraber hala iyi bir pırlanta değeridir.
 • K-L-M: Genellikle belirgin renk ipuçlarına sahip sarımtırak, hafifçe renkli pırlanta renk derecesidir.
 • N-O-P-Q-R: Yavaş yavaş sarı veya kahverengimsi koyu renk tonlarına sahip pırlantalar üzerindeki renkler çıplak gözle tespit edilebilir.
 • S-T-U-V-W-X-Y-Z: Genellikle sarı veya bazen kahverengi tonlardaki belirgin renkleri görmek kolaydır.

4C PIRLANTA BERRAKLIK KURALI

Bir elmasın netliği, kaç tane “kusur” olduğuna bağlıdır. Elmasın içindeki kusurlara “inklüzyon-kapama” denir, dıştaki kusurlar ise “lekeler” olarak adlandırılır ve her biri mücevheri eşsiz yapan şeydir. GIA 4C kuralında berraklık, toplam 11 özel sınıf için bölünmüş 6 kategoriden oluşur: Kusursuz (FL), Dahili Kusursuz (IF), Çok Hafif İçeren (VVS 1 ve VVS 2), Çok Az İçeren (VS 1 ve VS 2), Hafif Kusur İçerir (SI 1 ve SI 2), Dâhili Kusurlu (I 1, I 2 ve I 3).

Elmasın berraklık derecesini belirleyecek olan bu kapanım ve lekelerin miktarı, büyüklüğü ve yeridir. En az kapama veya lekeye sahip olan pırlantalar, en nadir bulunan, en değerli olan ve bu nedenle de en pahalı olandır. Bunlar bir pırlantanın değerini belirleyebilir, ancak çoğu zaman mikroskobiktir, bu nedenle görsel güzelliğini mutlaka etkilemez.

4C KESİM KALİTESİ KURALI

İnsan kontrolünde olan tek elmas özelliği onun kesimidir. Tüm 4C kuralları arasında kesim, değerlendirilmesi en karmaşık ve teknik olarak zor olanıdır. Fakat bir pırlantanın genel çekiciliği, simetrisi ve değeri büyük ölçüde kesiminin kalitesi ile belirlenir. Pırlanta kesim ölçeği; Mükemmel, Çok İyi, İyi, Orta ve Zayıf olarak derecelendirilir.

 • Mükemmel Kesim: Parlaklık ve simetriye dayanan en üst seviye pırlanta kalitesini temsil eder.
 • Çok İyi Kesim: Neredeyse en iyi pırlanta kalitesinde olan pırlantaları belirtir. Desendeki herhangi bir küçük karanlık veya donuk alan bile fark edilemez.
 • İyi Kesim: Nispeten daha az ışıltılı olan pırlantalardır. Bu pırlanta modelleri üzerinde orta derecede donuk veya koyu renkli alanlar bulunur.
 • Orta/Adil Kesim: Daha düşük kalitedeki pırlanta kesim derecesidir. Çok karanlık veya donuk alanlara veya lekelere sahiptirler.
 • Zayıf Kesim: Çok derin veya çok sığ kesilmiş olan pırlanta taşını temsil eder, kenarlardan ve alttan ışık kaybeden pırlanta vasat bir görünüme sahiptir.

En sık kullanılan kesim türü Yuvarlak kesimdir, bununla birlikte Prenses, Zümrüt, Markiz, Oval, Kalp, Armut, Baget gibi popüler pırlanta kesim türleri de vardır. Bir uzman elmas kesimcisi, simetri, faset, orantı ve cila dengesi ile pırlantanın benzersiz güzelliğini ustaca ortaya çıkarabilir. Taşın ideal oranları, ışığı tekrar göze yansıtır ve ünlü “elmas” parıltısını verir. Kısaca söylemek gerekirse, kesim kalitesi ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla parlar. Ustalıkla kesilmiş daha küçük bir pırlanta, aslında daha büyük olandan daha değerli olabilir.

4C PIRLANTA KARAT AĞIRLIĞI KURALI

Karat, bir elmas satın almak isteyen herkesin ilgilendiği terimdir. Ancak, genel bilinenin aksine bir elmasın karat ölçümü büyüklüğü değil pırlanta ağırlığını gösterir. Karat evrensel olarak dünyanın her köşesinde aynı gram ağırlığı olarak kabul edilir. Bir karat (altının saflığını tanımlayan ayar ile aynı şey değildir) özellikle elmaslar için bir ağırlık birimidir ve 200 miligrama eşittir. Genellikle tek bir pırlanta taş için karat “ct” olarak kısaltılır. “Tcw” veya “tw” harfleri, toplam ağırlık anlamına gelir ve çoklu taşlı bir tasarımın birleşik elmas ağırlığıdır. Bir pırlanta satın alırken büyüklüğün gerçekten önemli olup olmadığını merak ediyorsanız, daha büyük elmasların daha nadir ve daha fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Genel bir kural olarak, bir büyük pırlanta kadar ağır olan çok sayıda küçük taş, aynı ağırlığa sahip olsalar bile, her zaman daha düşük maliyetli olacaktır.

Artık pırlantalar hakkında temel bir fikre sahip olduğunuza göre, pırlanta seçerken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Satın alma işleminizden hala emin değilseniz, pırlanta uzmanlarımız ile iletişime geçerek sizin için pırlantanızı değerlendirmesini sağlayın.