Tasarım Yapmanın 10 Altın Kuralı – Photoshop Tasarım Yapmak

Tasarım Yaparken Unutulmaması Gereken 10 Altın Kural

Photoshop ile tasarım yapmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Kurallara ne kadar sağdık kalırsanız karmaşık olan bu süreci atlatabilirsiniz. Tasarımda yer alan metinler, başlıklar ve görseller için profesyonel tasarımcılar tarafından kabul görülen  ve her grafikerin uyması gereken 10 altın kuraldan bahsedeceğim. Bu yüzden,  profesyonel bir grafiker olmak istiyorsanız her zaman hatırlamanız gereken bu 10 madde sizi oldukça saygın bir grafiker olma yolunda bir basamak yukarı taşıyacaktır.

 

01. Photoshop Katmanlarını Adlandırın

photoshop-layer

Photoshop kulübünün ilk kuralı: katmanlarınızı adlandırın

Oldukça fazla can sıkan ve kopya isimlendirilmiş katmanlarınız varsa bunları adlandırın. Bu, çalışma ortamı için en temel kuraldır. Örneğin Ağaç görselini Agc1 şeklinde adlandırmak daha kolay ve başkası için açıklayıcı bir isim olmasa bile projenizi tamamlamak için kontrolünüz daha kolay olacaktır. Zamana karşı çalışmalarda ‘Katman Kopyası’, sayısız kopyasını içeren bir PSD dosyası içerisinde belirli bir katmanı bulmaya çalışmak zaman kaybından başka bir şey değildir ve oldukça sinir bozucudur.

İsimlendirme sonrası, bu katmanları grup klasörlerine ayırın. Böylece tüm katmanları tek seferde açıp kapatabileceksiniz. Korunmasını istediğiniz arkaplan görselleri veya diğer katmanlar için katman kilidi koyun. Böylece katman yanlışıkla düzenlenemez, kırpılamaz veya silinemez.

Görevinizi tamamladıktan sonrasında, gereksiz boş katmanları filtrelemek ve silmek için dosyanıza hızlıca göz atmak gerekir (bir katmanın boş olup olmadığını denetim etmenin iyi bir yolu cmd + T tuşlarına basmaktır).

02. Dosyalarınızı Mantıksal Olarak Yapılandırın

Yalnız sizin için değil, sektörünüz ile ilgisi olmayan biri bile dosyalarınıza erişmek zorunda olursa dahi mantıklı bir adlandırma kuralı herkesin işine yarayacaktır. ‘Yeni’, ‘Son’ yada ‘Web Sitesi-Son-Hali’ şeklinde adlandırmalar bu kural ile çelişmektedir ve yapılmamalıdır.

İyi bir adlandırma yapısına örnek olarak şunlar verilebilir: ‘FirmaAdı_ProjeAdı_Boyut_GünAy’. Niçin bu yapılmalı? Firmanın adı, dosyanın markasını tanımlamak için gördüğünüz ilk şeydir. ‘Dosya uzantısı’, dosyanın ne amaçla hazırlandığını gösterir (Web Sitesi, E-posta, vb.). ‘Boyut’ bir tek çeşitli boyutlarda (mesela: 120 x 600 yada 300 x 250) ve son olarak ‘v2’, ‘v3’ şeklinde basitleştirilmiş ‘Sürüm’ şekli belirli durumlarda kullanılabilir ve benzeri farklı durumda, orijinal dosyayı gözden geçirirken kural kesin olarak işinize yarayacaktır. Önceki sürümlere geri dönmeniz gerekiyorsa, her bir ilerlemeyi başka bir dosya olarak kaydetmek iyi bir yöntemdir.

Dosya isminde bu değişkenleri dahil etmek, dosyalarınızı düzenlemenin daha akıllı bir yoludur ve gelecekte ortaya çıkabilecek karışıklığı kesinlikle ortadan kaldırır.

03. Bir Kez Maske Kullanın

Grup katmanları sonrasında bir maske uygulayın. Tüm katmanlar için ayrı ayrı maskeleme yaparsanız çok uğraş gerektirir ve detay çalışmalarda düzeltilmesi gereken yerler için tekrar tekrar uğraşırsınız. Oysa layerları bir kez gruplandırdığınızda sorun ortadan kalkar. 10 maskeyi 10 katmana niçin uygulayasınız?

04. Adım Adım Kayıt Edin

Bir tasarımcı için kalem aracı (brush tool) bir Jedi için ışın kılıcı gibidir. Kalem aracını kullanımınız ne kadar pratik olursa, yetenekleriniz o denli kuvvetli olur. Bu yüzden, muhteşem maskeleme yapmak için saatler harcadıktan sonrasında, onu kaydettiğinizden emin olun, aksi halde işin sonrasında yeniden yapmak zorunda kalmanız riski vardır. Kalem aracı ile elinizi kaldırmadan dakikalarca çizim yaparsınız ve ufak bir hatada geri al seçeneğini kullandığınızda tüm işleminiz silinmiş olacaktır. Bu nedenle seçim olanı için birden fazla adımda işleminizi tamamlamalısınız.

05. Metinleri Veya Görüntüleri Sündürmeyin

tasarim

Asla yazıları yada vektör şekillerini orantısız olarak uzatmayın; çünkü sayfanızın tamamı için orantısız görünüm oluşturacaktır. Doğru ve tutarlı biçim elde etmenizi sağlamak için bu tarz şeyleri devamlı tekrardan çizin veya orantılı büyültüp küçültün. Görselleri sündürmeyin; Ölçeklendirmek için CTRL + ALT + T tuş kombinasyonu ile köşe noktalardan orantı sağlayabilirsiniz.

06. Kusursuz Hizalama ve Ortalama

İyi bir tasarımcının kusursuz hizalama yapmalıdır, bu yüzden cetvel aracını kullanmanız sizin çok işinize yarayacaktır. Move Tool ile sayfaya katmanı otomatik ortalama ve otomatik hizalama aracınıda kullanabilirsiniz. Yeterince profesyonel olsanız dahi göz kararı ortalama pek çok sorun oluşturabilir.

ortalama

07. Blending Options Efektleri

Tasarımınızın her katman için Renk Yerleşimi, Alt Gölge, Eğim, Dış Işıma ve Konturları uygulamaktan kaçınmayın. Bu bir ustalık işi – her birinin verdiği efekt çıktısını bilin ve birlikte kullanımıyla ortaya çıkan kombinasyonlar yaratın. Ana hedef, tasarımı tamamlayan ve kullanıcı deneyimini yükselten efektler kullanmak olmalıdır incelik bunların kombinasyonu ile hoş nesneler üretmektir. Üretilen her efekti Layer Effects kısmından kopyalayın çünkü farklı bir katmana aynı efekti vermek isterseniz değerleri not etmeniz gerekecek. Hem zaman kaybı hem de çok uğraş isteyen bir işlem. Aynı etkiyi oldukça fazla sayıda katman üstünde uygularsanız, efektlerin tam olarak aynı olmasını sağlamak için devamlı katman stillerini kopyalamaya / yapıştırmaya başlamalısınız..

08. Kullanılmayan Katmanları ve Yazıları Toplayın

Çeşitli stilleri yada görüntüleri denedikten sonra, kullanılmayan tüm öğeleri ‘Kullanılmayan’ şeklinde bir başlık altındaki bir klasöre koymak iyi bir yöntem olabilir. Orijinal dosyanın en alt kısmından kapatınız (sonrasında dosya boyutunu korumak için kopyalanmış revizyonlarda silinebilir). Bu halde, kullanılmayan katmanların kaldırılmasıyla ilgili genel kural revizyona göre istisna yapabilirsiniz.

09. Tasarımlarınızı Doğrulayın

Birçok tasarımcı yazı işlerinde kötüdür, bu yüzden metin ve dil bilgisi kuralları gözünüzden kaçabilir. Bunu içeren katmanlar varsa iyice denetleyin. Her şeyin yazıldığından emin olun tek çalışan biriyseniz metinleri kopyala yapıştır ile yazı editöründen alın, tek çalışmıyorsanız metinleri ve yazıları doğrulatmak için birinden yardım almalısınız.

10. Sonrası İçin Temiz Çalışma Ortamı Bırakın

Tasarımınız bittikten sonra, tüm görüntüleri, web dosyaları ve benzeri diğer dosyaları ilgili bir yerde saklayın – ‘tasarım dosyaları’ yada ‘yedekler’ isminde olan rastgele bir klasörde değil. Aksi halde, tekrar asla bulamayacağınızı ve başkalarının kesinlikle bulamayacağı atık dosyalar oluşabilir. Proje için bir klasör açın ve PSD ve PSD içerisinde kullandığınız tüm materyalleri bu klasörde saklayın ve düzgünce adlandırmalısınız.

 

Sonuç olarak başta bu kurallara uymak zor gelebilir hatta bir anda alışmanız zor olabilir ancak alışmaya çalıştığınızda, oluşabilecek tüm sorunları en aza indirebilirsiniz ve olası tüm kayıpları önceden telafi edebilmiş olacaksınız. Kayıp vermektense alışmak en kolay yoludur.

Sektörde öncü birçok firmaya yaptığım çalışmalarımızı çalışmalar sayfasından inceleyebilirsiniz ve Instagram sayfamızdan mesaj atabilirsiniz  Tasarım hizmetleri için fiyat teklifi almak istiyorsanız arayınız, +90 (551) 945 3328 veya eposta ile iletişime geçiniz. iletisim@arifemreeryilmaz.com