Playstation 4 Kilitleyen Mesaj – PS4 Çökerten ve Sıfırlayan Kod Saldırısı

Playstation 4 Kilitleyen Mesaj – PS4 Çökerten ve Sıfırlayan Kod Saldırısı

Iphone cihazlarından alışık olduğumuz bir dizi karakter ile telefonu dondurma ve kilitleme olaylarını hatırlayanlarımız vardır. Benzer durum Playstation 4 cihazlarında da olduğu keşfedildi. Arkadaşınıza PSN (PlayStation Network) hesabı üzerinden gönderdiğiniz bir mesaj ile karşı taraftaki kişinin cihazını sıfırlayabiliyorsunuz. Online oyunlarda bu mesaj ile takımı düşürme işlemleri yapıldığı Reddit sitesinde belirtildi.

mesaj

Reddit’te ve diğer sosyal medya sitelerinde çok sayıda PS4 sahibi, Sony’nin konsolunun sıfırlanmasına ve çökmesine neden olabileceği bildirilen bir emoji ve tanımlanmayan karakter içeren bir mesaj aldığını belirttiler. Mesajı alan kişilerde konsol arayüzü donuyor ve cihaz tekrar başlattığınızda donma hatası sürdüğü için tek çözüm cihazı sıfırlamak oluyor.

Whatsapp, Android ve IOS platformlarda bu gibi crash bug’larını gördük, belirli bir mesajın veya garip bir karakterin çökmeye yol açıp sitemde hataya yol açabileceğini gördük. Sony bu saldırı nedeniyle Playstation 4 cihazlarına en kısa sürede bir güncelleme yayınlanması bekleniyor. Sonuçta, Sony sistem performansını ve belli hataları düzelten güncellemeler yayınlamayı çok seviyor. Bu saldırıya karşı konsolunuzu korumanın güncelleme beklemek dışında bir yolu var elbette.

Mesajı alırsanız, mesajı konsoldan açmak yerine Android veya iOS için Sony’nin PlayStation Messages uygulamasından açıp mesajı silin.

Sony’nin akıllı telefon uygulamasıyla şüpheli mesajı konsolunuza açmadan ve PlayStation Network’te oturum açmadan önce silmenin saldırıdan korunmak için yeterli olduğunu belirten kullanıcılar var . Sony’nin PS4 mesajlaşma uygulaması hem ücretsiz hem de Android ve iOS‘ta mevcuttur .

 

reddit

Saldırının Geçerli olduğu yazılım sürümleri;

13 Eylül 2016’da yayınlanan Playstation 4.00 güncelleme sürümü

9 Mart 2017’de yayınlanan  Playstation 4.50 güncelleme sürümü

3 Ekim 2017’de yayınlanan  Playstation 5.00 güncelleme sürümü

13 Eylül 2018’de yayınlanan  Playstation 6.00 güncelleme sürümü

PlayStation 4 Mesajlar Nasıl Sınırlandırılır?

A) Web tarayıcısından, bu URL’yi ziyaret edebilirsiniz . PS4 hesabınıza giriş yapın. “Kişisel Bilgiler | Mesajlar ”ve ardından Mesajlar’ın yanındaki düzenle düğmesine basın. Buradan, sadece arkadaşlarını veya hiç kimseyi seçmelisiniz. Sony bu hatayı düzeltene kadar, iki seçenekten birini seçmelisiniz.

B) PS4 konsolundan, Ayarlar -> Hesap Yönetimi -> Gizlilik Ayarları bölümüne gidin. “Kişisel Bilgiler | Mesajlar ”ve ardından Mesajlar’ı seçin. Buradan, hiç kimse veya sadece arkadaşlar seçeneğini seçiniz.

Saldırıya Yakalanırsanız Eski Veritabanı Nasıl Geri Getirilir?

Eğer mesaj silindikten sonra bile PS4’ünüz etkileniyor yani donuyorsa, , konsolu güvenli modda başlatmak ve veritabanını yeniden oluşturmak isteyebilirsiniz . Bu işlem kayıtlı verilerinizi etkilememektedir. Sony şunları söylüyor:

Sürücüyü tarar ve sistemdeki tüm içeriğin yeni bir veritabanını oluşturur. Bu işlem, veri öğelerinin türüne ve sayısına bağlı olarak uzun sürebilir.

Bu seçenek, PS4’teki verileri sabit sürücüdeki her şeyi yeniden düzenler gibi temizlemek için kullanışlıdır. Oyun donmaları veya kare hızı düşüşleri gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız bu seçeneği belirtin.

playstation