Ofis Koltuğu Tekerleği Nasıl Değiştirilir? Tekerlekli Sandalye Ayağı Çıkartmak

Ofis Koltuğu Tekerleği Nasıl Değiştirilir? Tekerlekli Sandalye Ayağı Çıkartmak

Ofis Koltuğu Tekerleği, siyah tekerlek kısımından tutularak sağ ve sola hızlı hızlı oynatılıp kendinize doğru çekmeniz ile çıkartılır. Bu işlemi yaparken biraz güç kullanmanız gerekmektedir. Koltuk yıldız ayak kısmında, tekerlek vidası için (Aşağıdaki şemadaki 2. kısım)  bir yuva olduğunu göreceksiniz. Eğer teker kısmı plastiği kırılmışsa yapıştırmak ile uğraşmayınız çünkü yapıştırmak dayanaksız bir çözüm olacaktır.

ofis ayagi
Ofis sandalye tekerleği önden ve yandan görünümü.

 

 

Ofis Koltuğu Tekerleği Nereden Alınır?

Ofis Koltuğu Tekerleği ve Sandalye Ayağı Tekerleği mahalle hırdavatçılarında ve Koçtaş gibi perekende satış mağazalarında bulunur. 1 adet tekerlek fiyatı 5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. Ofis koltuğu tekerleği fidaları 4 çeşit tipten oluşur. İnce uzun vidaya sahip tekerlekler, kalın uzun vidaya sahip tekerlekler, ince kısa vidaya sahip tekerlekler ve kalın kısa vidaya sahip tekerleklerdir. Tekerleği satın almadan önce bir adetini söküp yanınıza götürüp kontrol etmeniz en iyisi olacaktır. Dış görünümünde milimlik kalınlıklar uyumsuzluk yaratmaz genel vidaları standarttır. Bu standart alt şemada olan 10mm uçtur. Ucun baş ve alt kısmı arasında bir içe doğru halka mevcuttur ve tekeri taktığınızda bu halka yerleşerek montaj gerçekleşmiş olur. Tekeri çıkarttığınızda bu halka yerinde olmayabilir.

ofis koltugu tekerlegi

Ofis Koltuğu Tekerleği Nasıl Takılır?

Ofis Koltuğu Tekerleği, tıpkı sökerken yaptığınız gibi sağ ve sola hızlı hızlı oynatarak ayak yuvasına ittirmeniz gereklidir. Yuvaya ilk otturtuğunuzda sertce içeri doğru itip sağ ve sola hızlıca oynatarak yuvaya doğru sokun. Tüm işlem bu kadar.