Mide Balonu Fiyatı 2021 – Mide Aldırma Ameliyatı – Gastric Balloon Fiyatı Fiyatları

Mide Balonu Nedir?

Günümüzde obeziteyle mücadele yöntemleri arasında yer alan mide balonu, mide küçültme ameliyatlarına alternatif olarak geliştirilmiştir. Mide balonu yutulabilir büyüklükte hastanın midesine indirildikten sonra sıvı yoluyla dışarıdan şişirilir ve midede şişkinlik yaratarak tokluk hissi verir. Balon mide asidinin sindiremeyeceği şekilde yapılmıştır. Obezite derecesine göre bir hasta da 2 balon kullanılabilir. Bu yöntemin etkili olduğu 1. derece obezite hastalarıda ayda 10 ile 15 arasında kilo kaybı oluşur. Mide balonu yapısı gereği 6 ile 1 buçuk yıl arasında midede durmaktadır. Bu süre içerisinde vücut ideal kiloya ulaşana dek sürekli kilo vermeye devam eder.

Mide Balonu Fiyatları Nedir?

Mide asidinin sindiremeyeceği yapıdaki mide balonları özel olarak yurt dışında üretilmektedir. Balonları farklı şirketler farklı yapı da üretebiliyor. Bu da balonun kalitesine göre size verdiği deneyimi değiştiriyor. Mide balonları dolar üzerinden satılmakta olup, ülkemizde fiyat değişkenlikleri balonu yerleştirmedeki operasyon ücreti ile artıp azalmaktadır. En çok tercih edilen mide balonu tedarikçisi Spatz isimli Amerikalı şirketin ürünleridir. Bu şirket anlaşmalı olarak sağlık kuruluşlarına bu ürünü satmaktadır. Mide balonun en yeni versiyonunu anlaşmalı olarak 500 USD gibi bir fiyata farklı ülkelere satmaktalar. Dolar kuru şuan 7.5 olduğu için sadece balon ücreti 4.500 TL ile 5.000 TL arasında’dır. Balonun tedariğinden sonra operasyonu yapacak ilgili sağlık kuruluşu da operasyon ücretini belirleyerek toplam bir fiyat vermekteler. En düşük operasyon ücreti 2.000 TL’dir. Bu durumda bir mide balonu operasyonun en ucuz fiyatı 7.000 TL, en yüksek fiyatı 20.000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ortalama bir mide küçültme operasyon fiyatı 15.000 TL ile 20.000 TL arasındadır. Bu fiyatlar ile mide küçültme ameliyatı yaptırmak daha mantıklıdır. Çünkü balon çıkarıldıktan sonra midenin hacmi sabit kaldığından bir kaç ay içinde yeniden kilo almaya başlayabilirsiniz. Bu operasyonu sağlayan kişiler 6 ayda bir veya en geç yılda bir kez hastayı çağırıp balonun yenilenmesini belirtiyorlar.  İngiltere’de mide balonu operasyonu  1.500 GBP (Sterlin) ile 2000 GBP arasında.

Mide Balonunun Dezavantajları Nelerdir?

Resmi balon üreticisinin belirttiği şekilde, operasyon sonrası ilk hafta midenizde rahatsız edici kütle hissedeceksiniz. Operasyondan sonra alkol tüketmeniz yasaktır. Balonun patlama riski fazladır. 1 ayını doldurmadan balonun patlaması durumları oluşabiliyor. Bu durumun hastanın fark etmesi için balon içerisine yerleştirilen mavi renkli sıvı idrar yoluyla kendini gösteriyor ve size durumu bildiriyor.