Konfüçyüs Kimdir? – Konfüçyüs En İyi Sözleri Nelerdir?

Konfüçyüs Kimdir?

Konfüçyüs, Çinli büyük düşünür, filozof, siyasal yönetici ve Çin’in devlet kaydına alınmış dini bilgilerin kuramcısıdır. Konfüçyüs, M.Ö 551 yılında, Lu  şehrinde, (Şuanki adı Shantung Eyaleti)’nde- dünyaya geldi. Chou hanedanlığı döneminde (M.Ö. 1027-256), Hristiyanlık dininin ortaya çıkışısından yaklaşık olarak beş yüz yıl önce yaşadığı düşünülmektedir. Çocukken babası ölünce, annesi tarafından kısıtlı imkanlarla büyütüldü. Konfüçyüs, bekçilik ve devlet arsa yöneticiliği yaptı ama asıl hayali, Chou hanedanlığının ilk zamanlarına özgü ahlaki değerleri geniş kitlelere yaymak, Chou Hanedanlığı’nın kuruluş dönemindeki iki kralın, Wen ile Wu’nun ülkülerinin bekahını arttırmaktı. Ancack onun devri zor bir devirdi. Chou Hanedanlığı’nın ilk senelerinin önemli özelliği olan siyasal birlik, siyasal güç, hanedanlığı oluşturan şehir devletleri arasındaki çatışmalarla, hanedanlıktan olmayan devletlerin yayılmacı saldırılarıyla, dağlarla vahşi bölgelerden gelen göçebe toplulukların akınlarıyla büyük ölçüde örselenmişti.

Konfüçyüs
Konfüçyüs

En İyi Konfüçyüs Sözleri Nelerdir?

1- Ne kadar yavaş ilerlersen ilerle, önemli olan durmamak!

2- Cahillik aklın gecesidir, ama aysız ve yıldızsız bir gece.

3- Gerçek bilgi, insanın ne kadar cahil olduğunu bilmesidir.

4- Eş seçmek, kitap seçmeye benzer; iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir ama içeriği sağlam olmadıkça, sonunu getirmek zordur.

5- Marifet hiç düşmemek değil, her düştüğünde kalkabilmektir.

6- İnsanlar beni tanımıyor diye üzülmeyeceğim; insanları tanımıyorum diye üzüleceğim.

7- Değerli bir insan gördüğümüz zaman onun gibi olmayı düşünmeliyiz. Değersiz bir kimseye rastladığımız zaman geri dönmeli ve kendimizi incelemeliyiz.

8 – Kelimelerin kuvvetini bilmeyen insanlarla esaslı bir konuyu konuşmak mümkün değildir.

9- Az konuşmaktan pek az, çok konuşmaktan sık sık pişman olunur.

10- Gerçeği bilenler ile onu sevenler hiçbir zaman eşit değildirler.

 

DESTEK PLATFORMU üzerinden mesaj bırakabilirsiniz. Diğer gönderiler için Gönderiler bağlatısını kullanabilirsiniz.