Instagram Müşteri Hizmetleri- Facebook Müşteri Temsilcisi – Telefon Numarası E-posta

Instagram – Facebook Müşteri Temsilcisi – Telefon Numarası E-posta

Sosyal platformların hızla popülerleşmesi akabinde şahıs ve tüzel kişilerin bu platformlara para yatırmaları, para kazanmaları ve çeşitli amaçlar için bu platformlar üzerinden varlıklarını sürdürmeleri ülkemizde büyük bir öneme sahip ve hızla yaygınlaşmakta. Peki olası sorunlarda karşınızda muhattap bulamamanız gibi durumlarda mağdur olup size sunulan yardım formlarını mı kullanıyorsunuz? Bu formlar spesifik sorunları çözse de farklı konularda oluşan sorunlar için firma yetkilileri ile görüşmek ve iletişime geçmek en iyi çözüm olacaktır. Facebook, Instagram, Whatsapp, Pixels kapsamındaki tüm sorunları tek müşteri temsilcisi numarası üzerinden destek vermektedir. Whatsapp ve Instagram Facebook firmasının bir ürünüdür ve bu platformlarda oluşan sorunlar Facebook kapsamına girmektedir.

Instagram Müşteri Temsilcisi Numarası Nedir?

iInstagram müşteri temsilcisi numarası +351 21 829 0091 dir. Bu numara üzerinden sizi Türkçe bilen temsilciler arayabilir ancak siz bu numarayı ararsanız İngilizce olarak destek sunacaklardır. Siz Türkçe bilen bir temsilci isteyebilirsiniz. Bunu size atanan temsilciye belirtmelisiniz. Instagram müşteri temsilcisi numarası ile, Kapanan ınstagram hesapları, telif hakkı şikayetleri ve karşı bildirimleri, Reklam hesapları ve diğer teknik sorunlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Aramalar standart tarifeniz üzerinden gerçekleştirilir yani yurtdışı araması olarak tanımlanır.

Facebook Müşteri Temsilcisi Numarası Nedir?

Facebook müşteri temsilcisi numarası +351 21 829 0091 dir. Bu numara üzerinden sizi Türkçe bilen temsilciler arayabilir ancak siz bu numarayı ararsanız İngilizce olarak destek sunacaklardır. Siz Türkçe bilen bir temsilci isteyebilirsiniz. Bunu size atanan temsilciye belirtmelisiniz. Kapanan Facebook hesapları, telif hakkı şikayetleri ve karşı bildirimleri, Reklam hesapları ve diğer teknik sorunlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Aramalar standart tarifeniz üzerinden gerçekleştirilir yani yurtdışı araması olarak tanımlanır.

Facebook ve Instagram Yetkilileri ile Yazılı Olarak Nasıl Konuşulur?

Çeşitli nedenler ile sesli bağlantı sağlayamadığınız yetkililer ile yazılı olarak görüşebilirsiniz. Bunu sağlamak için bir Facebook hesabınız olması ve bu hesaba bağllı bir reklam hesabınız olması gerekmektedir. Sohbet başlatmak için Türkiye saati ile Sabah 11:00 ve akşam 17:00 arasında hizmet sunulmaktadır. Sohbeti başlatmak için https://www.facebook.com/business/resources adresine girin ve bu adreste Ek Destek kısmından Sohbet’e basın. Eğer bu seçenek sizde görünmüyorsa, size destek verilmesi için değerli biri olarak görülmüyorsunuz demektir. Bu değer Facebook ve Instagram’a aylık 200 TL’den fazla reklam harcaması yapılarak kazanılmaktadır. Sohbet ikonu saat 11 ile 17 arasında görülür. Size destek veren yetkililerin hesabınıza erişme yetkisi yoktur, sadece reklam hesabınıza erişebilir yaptığınız harcamaları görebilirler. Bununla beraber olası sorunlarınızda ekip arkadaşlarına bu konuda bildirim yollayabilirler. Örneğin reklam nedeni ile kapanan bir hesap varsa temsilci sizin adınıza bir başvuru oluşturur. Sonuçlar ve ek bilgiler Facebook hesabınıza bağlı E-posta adresinize iletilecektir. Görüşme sonrası kalite değerlendirmesi yapmanızı isteyen bir e-posta alacaksınız.

facebook destek

facebook destek

Sorun yaşıyorsanız DESTEK PLATFORMU üzerinden mesaj bırakabilirsiniz. Diğer gönderiler için Gönderiler bağlatısını kullanabilirsiniz.