İnfografik Nedir? ve Ücretsiz İnfografik Tasarımı Nasıl Yapılır?

İnfografik Nedir?

Öncelikle info kelimesi, bilgilendirme ve haber anlamına gelir. İnfografik ise bilgilendirme grafiği ve bilgi amaçlı görseller olarak betimleyebiliriz.

İnfografik tasarımların kullanılma amaçlarını sayacak olursak;

• Görsel olarak bilgi verildiği için bilgiler akılda daha kalıcı olmaktadır.

• Verilen bilgi veya haber daha ilgi çekici görselliğe sahip olur.

• Tanıtım konusunda etkilidir.

• Kısa ve anlaşılır bilgi aktarılması sağlanır.

• Bir dizi yazı yerine kısa ve öz anlatıma sahiptir ve okuyucu sıkılmaz.

• Karmaşık ve yoğun bilgileri minimalize eder.

Sebebi ise insan beyninin doğası gereği, görselliği metinlerden üç kat daha hızlı algılamasıdır ve okuduklarımızın yalnızca %20′sini hatırlarken, görsellerin akılda kalma oranı %80’dir.

infografik

Ücretli ve Ücretsiz İnfografik Oluşturabileceğiniz Web Adresleri

Kullanımı kolay ve tamamen ücretsiz olarak kendi infografik tasarımınızı oluşturabileceğiniz web sitelerini paylaşmak isterim.

01. Canva Infographic Maker

Canva tamamen ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan sadece infografik yanında farklı tasarımlarda yapabileceğiniz bir web sitesi. Canva, broşür, afiş ve çok daha fazla tasarım görevine sahip, güçlü ve kullanımı kolay bir çevrimiçi araçtır. Ayrıca, kullanıcılara seçim yapabileceğiniz geniş bir resim, ikon, yazı tipi ve özellik kütüphanesi sunar. Parmaklarınızın ucunda yüzlerce ücretsiz tasarım öğesi ve yazı tipi ve 1 $ karşılığında satın alabileceğiniz daha birçok premium öğe ile ücretsiz olarak kullanabileceğiniz özel bir infografik yapımcıya sahiptir. Tarayıcıda kullanabilir veya hareket halindeyken tasarlayabileceğiniz Canva iPad uygulamasını indirebilirsin. Bu, artık Android telefonlar / tabletler için de kullanılabilir. Canva adresiinden siteye ulaşabilirsiniz.

infografik

02. BeFunky

Aylık 4$ ile 2$ arası iki farklı pakete sahip olabileceğiniz bu web site ile infografik tasarımlarınızı oluşturmak çok kolay. Bir fotoğraf editörü ve kolaj ekleme özelliği olmasının yanı sıra, BeFunky bir infografik yaratma sihirbazı içeriyor. Bir şablon seçin, temanızı resimler ve simgelerle özelleştirin ve eklenecek metni, renkleri ve yerleşimi ayarlayarak infografiği tasarımınızı kişiselleştirin, ardından kolayca kaydedin ve dışa aktarın. Tereyağından kıl çeker gibi.

 

03.Google Grafikler

Google’ın diğer birçok alanda olduğu gibi infografik ve diğer grafik hizmetleri için de bir servis oluşturmuş durumda. CSV ve Excel verilerinden grafikler oluşturabilirsiniz üstelik tamamen ücretsiz. Google’ın grafik araçları güçlü, kullanımı basit ve ücretsizdir. Çeşitli grafikler arasından seçim yapabilir ve web sitenizin görünümüne ve izlenimine mükemmel bir şekilde uyacak kapsamlı bir seçenekler kümesini yapılandırabilirsiniz. Verilerinizi bağladığınızda, Google Grafikler, web sitenizin verileriyle gerçek zamanlı grafikler oluşturmanıza olanak sağlıyor.