Grafiker – Ankara Tasarım Medya ve Reklamcılık Hizmetleri

Grafiker – Ankara Tasarım Medya Hizmetleri

Grafiker, farklı bir deyişle grafik tasarımcı isminden de fark edileceği gibi mesleki alanların büyük bir bölümünü kapsayan bir tür tasarımcıdır. Tasarım terimi normal bir olgudur. Bir mimar, bir endüstriyel geliştirici, bir ressam, bir yat tasarımcısı vb. meslek grupları tasarım sektörünün bir parçasıdır. Bu meslek gruplarının tamamı birer tasarımcıdır. Farklı şeyler tasarlarlar, üretirler, yaratırlar. Satış materyali, düşünce ve hizmetlerini topluma sergilerler. Toplumların gelişimine bu manada ek olarak fayda sağlarlar. Şunu da belirtelim, Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinde grafik tasarımcı bire bir şu doğrultuda; söylenmiştir:

“Görsel dizayn meydana getiren kimse, tasar çizimci, dizayncı”

 

grafiker

Tasarımcı Kimdir?

Kendi sektörünü kapsayan ve belli oranda öğrenimden geçmiş, el emeği tarihini olduça iyi bilen, görsel dizayn akımlarını bilen, renklerin dilinden anlayan, şahsına özgü bir görsel dizayn dili benimsemiş, olgusal sorgulamalar yapabilen, soyutluk ve somutluk olgularını içselleştirmiş kişiye grafik tasarımcı denir.

 

Grafik Tasarımcı, fark edileceği üzere “grafiker” olarak kısaltmadım sebebi ise bu iki benzer tanımlama oldukça fazla karıştırılsa da aslen birbirilerinden yüksek oranda değişik konumdadırlar. Bu iki tanımı ayrıştırmak gerekirse ismine “grafiker” denilen bu meslek grubunun aslında ne olduğuna bir göz atalım.

 

Grafiker Kimdir?

Grafiker, tasarımcı kadar üst düzey bir öğrenimden ve teknik bilgi edinmemiş, farklı farklı kurs ve programlardan sertifika edinmiş; veya çekirdekten ulaşma diye tasvir edebileceğimiz ve grafik programı kullanan kullanıcıları kapsayan tanımdır. Grafiker terimini açmak gerekirse, grafikerler görsel dizayn açısı bulunmayan, sadece yazılım bilgisi olan kişilerdir. Normal manada basımevi ya da etiketçi şeklinde oldukça fazla alt segment atölyelerde çalışırlar bunumla beraber yöntem detayları ve yazılım detayları oluşmaktadır fakat başlangıçta da söylediğimiz şekilde bir grafikerin kesin olarak görsel dizayn bilgisi ve kabiliyeti bulunmaz. Görsel dizayn kabiliyeti var olan bireyler kesin olarak grafik tasarımcılardır.

grafik-tasarim

Bir benzetme vermek gerekirse, bir grafiker amblem tasarımı yapması imkansız olabilir, Evet, bir ihtimal yaptığı sanılabilinir fakat teknik olarak yapabilmesi imkansızdır. Bir grafikerin icra ettiği amblem tasarımına para vermek bu çalışma sürecine yapılabilecek hatalardan biri arasında yer alır fakat bir tasarımcı logo ve amblemlerin tasarımını en kaliteli şekilde meydana getirebilir. Bir marka sahibine yaşam verebilir. Marka tasarlamak grafikerlerin değil, grafik tasarımcıların görevidir. Bu haliyle düşünüldüğünde kaliteli bir grafik tasarımcının bir birine benzer vakitte satış iletişimini olduça iyi bilmesi gerekmektedir. Satış bilgisi, el emeği zamanı, el emeği akımları, renk ve tipografi deneyimi grafik tasarımcının vazgeçilmezlerindendir. Bu metinimizde sayfamızın kıymetli takipçileriyle bir grafik tasarımcının kim bulunduğunu, ne şekilde özelliklere haiz olması icap ettiğine detaylı açıdan bakmaya çalıştık umarım ayrımları anlatabilmişimdir.

 

Ankara Grafik Tasarım ve Yazılım Hizmetleri

1980’lerden itibari ile, o dönemki koşullar açısından eskileriyle benzer olmayan bir yorumlama sürecine giren firma yapıları, bilgisayar ve haberleşme teknolojilerindeki gelişimlerin de etkisi altında, geçtiğimiz yıllarla karşılaştırma edilemeyecek bir sürat ile toplumsal, finansal, kültürel ve yapısal yönlerden farkındalığa uğramaktadır. Evet, firmalar değişiyor, entresan olan ise bu farklılaşmanın hızının gün geçtikçe oldukça fazla yükselmesi.

Veriler, teknoloji ve iletişimdeki bu değişiklik şirketleri şu ana dekdeneyim etmedikleri kuvvetli bir yarış bilinci ile karşın karşıya getirmekte. Başaranlar ise yarış refleksleri kuvvetli olanlar, doğrusu piyasanın isteğine anında yanıt verebilme kabiliyetine haiz olanlardır.

Firmaların eskileriyle benzer olmayan yarış ve sektör durumlarına bakılacak olunursa, bilgiler ve haberleşme mimarisini tasarlıyor, altyapısını kuruyoruz. Uzun lafın kısası yazılım hazırlıyoruz. İşletmeler için internet siteleri, B2B ve B2C e-ticaret uygulamaları, alıcı ilişkileri kontrolü (CRM), kafe-restoran yazılım fikirleri ve SMS ve Mailing fikirleri açısından tamı tamına 300’den çok çalışmaya adını yazdırmış durumdayız, koşulsuz alıcı takdirini ilke edinerek satış materyali teslimatından sonrasında da yardımlarımızı ve desteğimizi sürdürmektedir.

 

Çalışmalarıma çalışmalar ve Instagram profilimizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.Tasarım hizmetleri için fiyat teklifi almak istiyorsanız arayınız, +90 (551) 945 3328 veya eposta ile iletişime geçiniz. iletisim@arifemreeryilmaz.com