Grafikerler Ne Kadar Kazanır ve Ne Kadar Maaş Alırlar?

Grafikerler Ne Kadar Kazanır ve Ne Kadar Maaş Alırlar?

Grafiker veya grafik tasarımcıların aldıkları maaş, çalıştıkları iş yeri ve freelance çalışanlarda aldıkları işe göre değişmektedir. Grafik bölümünden yeni mezun olmuş biri staj adı altında çalışmaya başlayabilir. Freelance olarak çalışmış biri de bir şirkete veya firmaya başlı olarak çalışabilir. Staj gören grafiker veya grafik tasarımcılar 300 TL İle 800 TL arasında staj ücreti alırlar ancak bu ücret resmi olarak devlet tarafından belirlenmiş bir ücret değil elbette, çoğu iş yeri ücret bile vermek istemeyebilir ve bulunduğunuz şehir veya semt ücretin değişmesinde önemli rol oynar. Firma veya şirket altında çalışan grafiker de ise ücretlendirme daha farklıdır. Yeni olarak işe başlamış bir grafiker asgari ücret alır ve bu ücret (01.01.2018 – 31.12.2018) tarihi itibariyle 1.603,12 TL‘dir. Bu ücret iş yerine göre değişmektedir. Sigortanızın yapılması ve diğer çeşitli etkenler işin içine girince alınan maaşta değişiklik görülür. Çalışan sıfatı ile bir iş yerinde çalışıyorsanız, 1.603,12 TL altında ücret almanız yasal değildir.

5 yıl deneyim sahibi bir grafiker veya grafik tasarımcı artık kıdemli sayılmaktadır. Baskı ve diğer teknik alanlarda uzmanlaşmış istenilen her işi teslim edebilecek niteliğe ulaşmış ise aldığı ücret 2.500,00 TL ile 10.000,00 TL arasında değişerek asgari ücretten fazla ve çalıştığı iş yerine bağlı olarak daha da artacaktır. Bu ücret talebini çalışan grafiker iş yerine belirtmelidir.

 

Freelance Grafiker Ne Kadar Kazanır?

Freelance grafiker ve grafik tasarımcılarda ücretlendirme farklı bir hal almaktadır çünkü çalışmaların resmi olarak bir fiyatı yoktur. Bir reklam ajansına bağlı olarak ücretlendirme yapılır veya ücreti grafiker belirler. Ülkemiz şartlarında bir üne sahip olmamış freelance grafikerler genel olarak en brüt fiyattan iş yaparlar. Uçuk fiyatlara çalışan freelancerlar mevcuttur ancak bu süreç grafikerin kalite garantisi vermesi veya düzenli olarak bir yere bağlı çalışmasıyla belirlenir.

 

grafiker kazanc

Grafiker Olmak İçin Hangi Bölümler Okunmalıdır?

Grafiker olmak için üniversite okunması şart değildir. Ücretli grafikerlik kursları beraberinde devlet kaydı resmi olarak geçerli bir tasarımcı sertifikası halk eğitim merkezlerinden alınabilinir. Bu belge ve sertifikalar iş yerlerinde geçerliliğini sürdürür. Grafiker olmak için grafikerlik alanı dışında Görsel Sanatlar Fakültesi ve medya ve iletişim bölümlerinden mezun olmakta sektörde kabul görülmektedir. Grafikerlik bölümü ile ilişkili üniversiteleri sıralayacak olursam;

  • İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
  • ATILIM ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ Sanat ve Tasarım Fakültesi
  • FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Fakültesi

bölümleri en tercih edilen üniversiteler arasındadır. Bulunduğunuz şehre bağlı olarak Grafikerlik sertifikası veren ücretli kurslar iş dünyasında üniversite diplomasıyla eşit olarak görülmektedir.

 

Sorun yaşıyorsanız DESTEK PLATFORMU üzerinden mesaj bırakabilirsiniz. Diğer gönderiler için Gönderiler bağlatısını kullanabilirsiniz.