Google Tarama Hataları – Google Spider Örümcekler Tarama Sorunları

Google Tarama Hataları

Arama motorları, sitenizi kendi veritabanına kaydetmek için site içerisindeki linkleri takip ederek linklerin yönlendirdiği sayfalar ve bu sayfalara verilen bağlantıları bir örümcek ağı şeklinde bağlantılı olarak inceler. Bu incelemeyi yapan robota Örümcek (Spider) adı verilir. Örneğin sitenizde farklı bir linke yer verirseniz, sitenizi ziyaret eden Google örümceği, yer vermiş olduğunuz bu linki de bulup inceler ve veritabanına kaydeder. Tarama hataları bir arama motoru sayfanıza erişmeye çaba gösterip bu konuda başarısızlığa uğradığında ortaya çıkmaktadır. Öncelikle tarama mevzusunun kapsamlı şekilde incelenmesi gereklidir. Tarama bir arama motorunun web sayfanızda bulunan birden fazla sayfayı bir robot vasıtasıyla ziyaret etmesi manasına gelmektedir. Bir arama motoru botu web sayfanızda bulmuş olduğu bağlantıyı izlemekte ve bu aşama itibari ile web sayfanızda diğer yayında olan sayfaları da tarama sırasına almaktadır. Robotlar sayfaları taramakta ve mantıksal olarak onların içeriğini Google’ın veritabanına aktarmaktadır. Bu aşamada web sayfası sahibi olarak esas amacınız arama motoru robotunun bütün sayfalarınızı taramasıni sağlatmak olmalıdır. Bu aşamada olası hatalar meydana gelirse, Google kaydınız tarama hatası adı altında başarısızlık ile sonuçlanacaktır.

Hedefiniz web sayfanızda bulunan birden fazla linkin bir sayfaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebeple 301 yönlendirmelerini bile kullanabilirsiniz. Kıymetli olan sunucu tarafınca tespit edilen yanıt kodunda 200 OK sonucunun sağlanmasıdır.

Web sayfası tarama sorunları arama motoru robotlarının web sayfanıza bağlantı kuramamasına vesile olan tarama hatalarıdır. Bu durumlar farklı farklı sebepler sonucu açığa çıkabilmektedir. En çok tespit edilenleri aşağıdakilerdir:

    • Robot Sorunları: Tarama yapılmadan, ilkin Googlebot web sayfanızın robots.txt dosyasını incelemek istemektedir. Buradaki hedef web sayfanızın indekse eklenmemesi için ihtiyaç duyulan alanlarının olup olmadığını öğrenmektir. Şayet robot robots.txt dosyanızla bağlantı kuramazsa Google robots.txt dosyasına erişim sağlayana kadar taramayı geciktirecektir. Bu yüzden robots.txt dosyasının oluşturuldugundan emin olunmalıdır.
    • DNS Hataları: Bu hatanın manası arama motorunun web sayfanızın server ile bağlantı kuramamasıdır. Server’ınızın işlevsiz kaldığı süre içerisinde web sayfanızın ziyaret edilememesi sebebiyle buna benzer bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu çoğu zaman kalıcı olmayan bir problemdir. Google web sayfanızı, sonrasında ziyaret ederek web sayfanızı denetim kuracaktır. Google Search Console’un tarama yanlışlıkları bölümünde buna benzer bir bildirimin farkına varırsanız Google’ın birden fazla sefer bağlantı kurmaya çalıştığınifakat web sayfanız ile  bağlantı kuramadığını anlamalısınız.
    • Sunucu Sorunları: Google Search Console’da sunucu hatası mesajları var ise o halde robot web sayfanıza bağlantı sağlayamamış anlamına gelir. Bir ihtimal bağlantı talebi süre aşımına uğramış olabilecektir. Arama motoru web sayfanızı ziyaret etmek istemiş fakat bağlantı isteği oldukça zaman aldığı için sunucu hata vermiş olabilecektir. Sunucu yanlışlıkları sayfanın açılmasına sebebiyet verecek kodlarda yanlışlar olduğunda açığa çıkmaktadır. Web sayfanızı oldukça çok şahıs giriş çıkış yaptığında kaldığı süre zarfında buna benzer bir hatar ile karşılaşabilirsiniz. Bütün bu hatalar çoğu zaman 5xx hata kodlarıyla gösterilmektedir.

Var web sayfanızda yaşanabilecek tarama hatalarının bir kısmı bu şekildedir. Bu aşamada konum alanlar sitenin genelini ilgilendiren hatalardır. Belli sayfalara has yaşanmış olan hataları incelemek istiyorsanız aşağıdaki URL yanlışlıkları kısmını incelemelisiniz.

tarama-hatalari

 

Bu sorunlar çoğu zaman oldukça fazla dahili bağlantılardan dolayı açığa çıkmaktadır. Bu sorunların ortaya çıkmasının esas nedeni aslen sizsinizdir. Web sayfanızdan bir sayfayı kaldırmanız halinde onunla oluşturmuş olduğunuz bağlantıları yitirmiş olursunuz. Bu bağlantılar artık işlevini yitirirler. Bağlantıların aynı durumda olması demek bir robotun onu bulması fakat aslen bulamaması anlamına gelir. Web sayfanızda bulunan dahili bağlantıları tertipli olarak denetlemelisiniz.

Bu hataların birden fazla birisi bir ihtimal yanlışlıkla atılmış bir adımın sonucu olabilecektir. Özellikleri belirli URL hatalarının açığa çıkmasının en büyük sebepleri içerisinde DNS yanlışlıkları ve server yanlışlıkları bulunmaktadır. Yanlışlar ortadan kalktığında sonrasında kontrolleri devam ettirmeniz icap ettiğini bilmelisiniz. Hatalı olan URL’yi düzelttikten sonrasında Google Şeklinde Getir demeli ve sorunun ortadan kalkması sonrası hatalarıları Google Search Console’da problem ortadan kalktı olarak işaretlemeye gayret göstermelisiniz.

Özellikleri belirli URL Sorunları

Web sayfalarında yaşanabilecek belli türden sorunlar bulunmaktadır. Bu tarz şeyleri farklı olarak incelemek gerekmektedir:

  • Mobil Odaklı URL Sorunları: Bu durumlar sayfalara has tarama yanlışlıkları sonucunda açığa çıkmaktadır ve birden fazla birisi çağıl akıllımobilya cihazlarda yaşanmaktadır. Web sayfanız responsive tasarım kullanımına sahipse, bunların çıkma olasılığı azdır. Sadece mobil web sayfanız bir alt alan isminde bulunursa bu sorunlar fazlaca çok karşınıza çıkabilecektir. Bilhassa desktop web sayfasından mobil web sayfasına yapılacak olan hatalı yönlendirmeler gene bu tarz şeylere sebebiyet verecektir.. Bir ihtimal robots.txt dosyası içinde mobil web sayfanızı engellediğiniz sebebiyle bu hatalarla karşılaşıyor olabilirsiniz.
  • Google Haberler Sorunları: Bu durumlar Google Haberler ile benzerlik gösteren özellikleri belirli hatalardır. Potansiyel olarak karşılaşabileceğiniz hataların birden fazla olarak Google’ın yardım sebebiyle oluşturduğu bilgilendirme makalelerinde bulunmalıdır. Web sayfanız Google Haberler’posta kayıtlı ise o halde sayfanızda bu hatalardan bulunması ihtimaller içindedir. Bu hatalar fazlaca farklı farklı olabilmektedir. Web sayfanızda buna benzer sorunların olup olmadığını denetim etmelisiniz.
  • Zarar Amaçlı Yazılım Sorunları Zarar amaçlı yazılım yanlışlıkları ile karşılaşmanız halinde belli bir linkte zarar amaçlı yazılımın varlığı söz mevzusu olabilecektir. Bu bir ihtimal kullanmış olduğunuz bir yazılım olabileceği benzer biçimde değişik şeyler de olabilecektir. Sayfaları denetim etmeli ve zarar amaçlı yazılımları yok etmelisiniz.

Tarama Hatalarına Çözüm Bulun

Tarama sorunlarıyla karşılaşmanız halinde onları çözmelisiniz. Web sayfanızın genel bakımı esnasında bu tarz şeyleri çözmeye çalışabilirsiniz. Kimi zaman acil müdahaleler yapmanız icap ettiğini ise unutmamalısınız. Bütün bu sorunlara karşı web sayfanızı tertipli olarak denetim etmelisiniz.

 

SEO çalışmalarıma çalışmalar sayfasından bakabilirsiniz ve Instagram sayfamızdan mesaj atabilirsiniz  Tasarım hizmetleri için fiyat teklifi almak istiyorsanız arayınız, +90 (551) 945 3328 veya eposta ile iletişime geçiniz. iletisim@arifemreeryilmaz.com