Google Drive Bedava Sınırsız Depolama Alanı Nasıl Alınır?

Eğer bir Google hesabınız varsa, Google size 15 GB depolama alanı vermektedir. Bu depolama alanına, Gmail’deki dosya ekleri de dahil olmaktadır. Hatta Gmail üzerinden 25 MB büyüklüğünde bir dosya gönderirseniz bu dosyanın Google Drive’a kaydetmenizi daha sonrasında bağlantı olarak E-posta içerine eklendiğini göreceksiniz. Bu durumda büyük boyutlu dosyalar gönderiyorsanız ve aktif olarak dosyalar üzerinden bir iş akışınız varsa mevcut verilen 15 GB depolama alanı size yeterli gelmeyecektir.

Google, öğretmen ve öğrencilere eğitimlerinin geliştirmek amaçlı sınırsız depolama alanı veriyor. Amaç eğitimi desteklemek olsa da Amerika dışındaki eğitim kurumları bu destekten yararlanamıyor. Amerika içindeki üniversitelerinin bazıları ile anlaşması var ve her öğrenci kaydına otomatik olarak bu depolama alanını tanımlıyor.

Google Drive Bedava Sınırsız Depolama Alanı Nasıl Alınır?

Bizim yapacağımız işlem, City College of San Francisco eğitim kurumunun ortak depolama alanından faydalanmak olacaktır. Bu aslında sanıldığı kadar zor değil. E-posta adresinizi tanımlıyorsunuz ve kendi Google Drive’ınızda bir Ortak Drive alanı oluşuyor. Şimdi yapmanız gereken https://td.fastio.me/ adresine girip, sınırsız depolama alanı için bir isim ve E-posta adresinizi belirtmek. Sonrasında CH kısmından Google anlaşmalı bir Üniversiteyi seçmek. mail.ccsf.edu yu seçmenizi tavsiye ederim.

Google Drive Sınırsız Depolama
Google Drive Sınırsız Depolama

Sonrasında drive.google.com adresine gidin. Sol menüde Ortak Drive alanı görünecektir. Ortak Drive alanında belirttiğiniz isim bir klasör haline görünecektir. Dosyalarınızı bu klasöre göndermeniz yeterli. Yinede önemli verilerinizi bu alana depolamayın ileride bu alanın silinme durumu olabilir. Şimdi sıra buraya eklediğiniz dosyaları herkese açık şekilde paylaşmaya geldi. Dosya seçip bu alana yükledikten sonra yüklenen dosyaya sağ tıklayıp Paylaşılabilir bir bağlantı al bölümünden kısıtlanmış alanda bağlantıya sahip olan herkes seçeneğini seçip dosyalarınızı herkesle paylaşabilirsiniz. Ortak Drive’larda telefon senkronizasyonu çalışmaz. Mobil uygulama sorunları yaşatabilir.

Google Drive Herkese Link Paylaşma