Yazı Fontları Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Detay

Tasarımcılar için Font Tercihleri

Tasarımlarda yazı font seçimi, bir tasarımın özelliğini belirleyen en önemli madellerden biridir ve bu sebeple de font kullanım tercihlerinde oldukça fazla seçim ayrımı vardır. Kimi tasarımcılar Roboto’nun sadeliğine, kimi grafikerler ise Helvetica’nın tarzını beğenmektedir  ancak tüm bu zevk farklılıklarının dışında bir de fontlar hakkındaki bilimsel bazı tespitler var. Bu makalemde bu bilimsel tespitler üzerinden fontları ve genel kullanım  amaçlarını açıklayacağım.

Fontlar tasarımda olgusunu en verimli şekilde aktarılmasında önemli bir rol oynarlar. Mesela, bazı fontlar diğerlerine nazaran daha güven hissi vericidir. Örneğin mobil uygulamalarda ve diğer websitelerde font şekline göre sitenin profesyonelliği değişkenlik gösterebilir. Eğer tasarımınızda ana duygu kullanıcı dostluğuysa, öyleyse kullanmanızı önerdiğim font; Baskerville. veya bir restoran menüsü için tasarım yapıyorsanız, görkemli fontlar kullanarak işletmeye olan güveni daha ilk aşamada yükseltebilirsiniz. Şimdi bu çıkarımları destekleyici nitelikteki 7 bilimsel tespite birlikte bakalım.

Görkemli Fontlar Yeteneği Belirtiyor

gorkemli-font

Bu araştırmaların sonuçlarına bakıldığında muhakkak ki havalı font kullanılan tasarımların en iyi tasarım olacağı anlamı çıkartılmamalıdır. Aynı araştırmacılar yaptıkları diğer çalışmalarında; havalı fontların kullanıldığında, katılımcıların verilen görevleri normalin iki katı sürede tamamladıklarını da görüldü. Yani kısacası; havalı ve görkemli fontları kullanın ama bunu yaparken iyice düşünün çünkü tasarımı ya kötü kılacak ya da iyi kılacaktır.

Profesyonellikte Güven Verici Font, Baskerville

font-secimleri

2012 yılında Errol Morris tarafından metinler ve tasarımlar üzerine çeşitli incelemeler yapıldı. Bu incelemerden birinde insanların farklı fontlarda yazılmış metinlere karşı duydukları güven duygusu ölçüldü. Deney sonucuna göre Baskerville fontu Georgia, Computer Modern, Helvetica, Comic Sans ve Trebuchet fontlarına nazaran insanlara daha çok güven verdiği görüldü.

Helvetica ile İçeriklerinizi Anlaşılır Şekilde Sunun

Takıntı problemi olanlar için Comic Sans gibi dengesiz harf boyutlarına sahip fontlar tam bir kabus olabiliyor. Bu nedenle de mesajınızın daha açık ve anlaşılır olmasını istiyorsanız Helvatica gibi daha orantılı fontlar kullanmanızda fayda var. Courier, Arial, Verdana ve Computer Modern Unicode fontları da yine harf orantısı ve harfler arası boşluklar bakımından oldukça başarılı ve kullanılabilir fontlardır.

Okunaklı Metinler için Serif veya Sans Serif

Çalışmalarda bolca metin içeren tasarımlarda metinlerin okunaklı olması mühim bir kıstastır. Bu yüzden de seçilen font, harfler ve satırlar arasındaki boşluklar, renk seçimleri benzer biçimde mevzular oldukça önemlidir. Bu mevzuda meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki; insanoğlu gözlerinin alıştıkları fontları fazlaca daha rahat ve süratli okuyabiliyor. Bu yüzden de Serif ve Sans Serif benzer biçimde mütevazi ve fazlaca kullanılan fontların kullanılması tasarımınızı fazlaca daha açık ve okunaklı hale getirecektir.

Kullandığınız Font Kolayca Fark Ediyor Mu?

Tasarımlarda kullandığınız fontların gerçek anlamda de hangi font olduğu o denli hemen anlaşılıyor mu dersiniz? Kullanılan fontların arasındaki farkların büyüklüğü üstüne meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa; tasarım dünyası ile ilgili insanların büyük çoğunluğu Roboto fontunu Helvatica fontuyla karıştırdılar. Peki fakat, madem tasarımla uğraşanlar bile hangi fontu kullandığımızı fark edemiyorken, biz niçin font seçimine bu kadar dikkat ediyoruz? Şu sebeple; aynı araştırmada ve öteki benzer araştırmalarda insanların hangi fontun kullanıldığını fark etmeseler de davranışlarının ve tasarıma karşı tutumlarının değişmiş olduğu tespit edildi.

Sektörde öncü birçok firmaya yaptığım çalışmalarımızı çalışmalar sayfasından inceleyebilirsiniz ve Instagram sayfamızdan mesaj atabilirsiniz.