En İyi Mini Diziler – Tek Seferde İzleyip Bitireceğiniz Mini Dizi Listesi

Mini Dizi (Mini Series) Nedir?

Mini dizi, bölüm sayısı az olan (en az 2 en fazla 15) ve süre olarak ortalama dizilerden daha uzun olan yapımlardır. Bölüm sayısı sınırlı olduğu için diğer dizilere nazaran dakika arttırmak amaçlı gereksiz sahneler ve kurgu açıkları mini dizilerde daha azdır. Bu nedenle izlemesi en keyifli seriler mini dizilerdir.

En İyi Mini Diziler

Bu listede en keyifli mini dizileri sıralayacağım. Hala izlememiş olan kişiler keyifle izler umarım.

Fargo – 2014

Esrarlı bir kiralık katil olan Lorne Malvo, iş üzerindeyken geçirdiği kaza neticesi hastaneye kaldırılır. Hastanede Lester Nygaard ile tanışan Malvo, genç adamın hayatının değişmesine kapı aralar. Sıradan bir hayatı olan Lester’in geçmişi başarısızlıklar doludur ve ailesi tarafından daimi küçümsenir. Malvo ile yaptığı konuşmalardan etkilenen Lester, karısını öldürerek değişik bir dünyanın kapısını aralar. O, artık herkesin tanıdığı insan değildir. İşlediği suçtan sonra Malvo’dan yardım isteyen Lester artık bir arada çalışmaya başlar. Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı polisi Molly Solverson ve Duluth Polis Departmanı’nda görevli Gus Grimly kimi olup işlenen cinayetleri çözmeye çalışacaktır.

Fargo
Fargo

Sherlock – 2011

Çağdaş bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu defa Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz koşullarında çözüyor davaları. Yanında yeniden Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street..  Değişen tek şey, cep telefonları, iletiler, mailler, bloglar başka bir deyişle teknoloji. Fakat Sherlock hala kendi tarzında ilerliyor..

Sherlock
Sherlock

11.22.63 – 2016

Bir vakit yolculuğu hikayesi anlatacak olan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alacak. Bir restoranın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve vakitte geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacak. Ancak işler çok geçmeden sarpa saracak; çünkü kahramanımız, Lee Harvey Oswald engeline takılacak ve hayatının aşkı ile karşılaşacak!

11.22.63
11.22.63

The Night Of – 2016

Daha önce BBC için Criminal Justice’i hazırlayan Richard Price’ın kaleminden çıkacak olan Crime; başrollerinde John Turturro ve Riz Ahmed’i buluşturacak. Ahmed, New York’ta genç bir kızı öldürmekle suçlanan adamı canlandırırken; Turturro onun avukatı olarak ekranlarda olacak.

The Night Of
The Night Of

Parade’s End – 2012

HBO ve BBC ortak yapımı olan dizi 1. Dünya Savaşı döneminde bir İngiliz aristokrat, onun yalancı, kıskanç ve sosyetik karısı ile, kadın hakları müdafaa edicisi olan genç bir kadın arasındaki aşk üçgenini ekrana getirecek. Ford Madox Ford’un 1924-28 arasında yazdığı dört romandan oluşan seriden uyarlanacak olan dizi, savaşın gölgesindeki aşkı anlatıyor..

Parade’s End
Parade’s End

A Young Doctor’s Notebook – 2012

Mikhail Bulgakov’un hikayelerinden uyarlanan dizi, dört bölümden oluşuyor. 1900’lerin başlarında bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini izleceğimiz dizide, çağdaş çağa daha hazır olmayan bu köyde, daha önceki kafalı hastaları rehabilitasyon etmeye çalışan Doktor Bomgard’ın diğer taraftan da kendi kariyeri konusunda yaptığı tasarılara şahit olacağız. Dizinin başrollerinde Daniel Radcliffe ve John Hamm bulunuyorlar.

A Young Doctor’s Notebook
A Young Doctor’s Notebook

Houdini – 2014

Son zamanlarda Vikings ve The Bible ile adından söz ettiren History Channel’dan yeni bir dizi projesi geliyor. History’nin bir mini dizi olarak planladığı, Macar asıllı ünlü ABD’li illüzyonist Harry Houdini’nin hayatını anlatacak olan projenin başrolü de açıklandı. Houdini’yi Oscar’lı ünlü aktör Adrien Brody canlandıracak. Kariyerinin ilk yıllarında çeşitli tv dizi ve filmlerinde yer alıp o zamandan beri küçük ekrandan uzak duran Brody için, uzun zaman sonra bir ilk olacak olan Houdini projesinin yapımcılığını History ile birlikte J.J. Abrams’ın babası Gerald W. Abrams üstleniyor.

Houdini
Houdini

DESTEK PLATFORMU üzerinden mesaj bırakabilirsiniz. Diğer gönderiler için Gönderiler bağlatısını kullanabilirsiniz.