Dünya Tarihini Değiştiren İnternet Siteleri – Tarih Değiştiren Siteler

Dünya Tarihini Değiştiren İnternet Siteleri

İnternet kurulduğu dönem itibariyle sürekli olarak kitlesini genişleten bir kara delik gibi büyüyor. Web 2.0 ile artık standart internet protokolleri değişmiş ve günümüz internet çağının temellerini atmıştır. Günümüzde interneti bu kadar hızlı hal almasını sağlayan ve kullanım amacını belirleyen yani siber devrim yaratan internet siteleri neler bunlara bir göz atalım.

Archie

Arama motoru denilince akla Google, Yahoo, Yandex gibi siteler gelmektedir. Ancak Archie sitesi Google’dan bile yıllar öncesinde kurulmuş bir arama motoru olarak tarihin ilk içerik filtreleme ve veri madenciliğinin temellerini atmıştır. Günümüz arama motorlarının atası desek pek yanlış olmaz. Archie, ilk olarak 1990 yılında yayın hayatına girmiş, Google bundan 8-9 yıl sonra Archie ile hemen hemen aynı işlevi yapan daha kapsamlı bir yazılım ile Archie’yi tahtından indirmiştir.

Archie İlk Arama Motoru
Archie İlk Arama Motoru

Facebook

Günümüz sosyal medyanın farklı bir boyuta gelmesinde en büyük rolü Facebook sitesi almıştır. Facebook’tan önce çeşitli sosyal ağ siteleri mevcuttu. Ancak hiçbiri gerçek hayatınızın yansımasını sanal bir ortamla eşitlemenizi amaçlamamıştı. Eski sosyal medya sitelerinde nick ile anonim kalma ihtiyacını Facebook farklı bir boyuta taşıdı. İnternette fotoğrafını paylaşmaktan çekinen insanları bile paylaşımın bir parçası haline getirerek, iş yeriniz, doğum yeriniz ve birçok kişisel bilgilerinizi isteğiniz ile bu siteye vererek tarihteki ilk devrim niteliğindeki Big Data’ya sahip internet sitesi haline geldi. Bugün bir milyardan fazla kullanıcısıyla liderliğini korumakta.

The Facebook
The Facebook

Reddit

Ekşi Sözlük’ün büyük kardeşi Reddit sitesi kemik kitlesinden asla ödün vermeden varlığını sürdürüyor. Reddit, 23 Haziran 2005 tarihinde yayın hayatına girmiştir. Kısa sürede dünyanın en popüler paylaşım platformu haline gelmiştir. Görselden çok yazı tabanlı olduğu için araştırmayı sevenlerin toplandığı bir platform sıfatındadır.

Reddit 2005
Reddit 2005

Amazon

Dünyanın en fazla gelirine sahip internet şirketi. E-ticaret gibi hizmetlerinin yanında bulut depolama hizmetleri de sunan Amazon, Whatsapp, Instagram, Netflix ve Pinterest gibi internet sitelerine sunucu desteği sunmakta. Ayrıca çeşitli internet anlaşmalarıyla günümüzde WordPress dahil birçok sitenin temelleri Amazon’a bağlı. Amazon sunucuları çökerse erişilebilen internetin %30 ile %40 arası bir oranının etkileneceği düşünülmekte.

Amazon
Amazon