Süresi Dolan Domain Bulmak – Boşa Düşen Alan Adları Almak

Bir web sitesi sahibi olmanın ilk aşaması, alan adı yani domain satın almaktan geçer ve bu aşamada seçilen isimlerin önemi oldukça fazladır. Her ne kadar Web 2.0‘da site isimlerinin öneminin az olduğu belirtilse de sayfalara direkt erişim aşamasında akılda kalıcı olması ve 16 karakterden kısa olan domainlerin SEO için değer değiştirmesi sebebi ile isim seçimi çok önemlidir. İşte bu zor süreci en kolay hale getiren taktik önceden başkaları tarafından kafa yorularak seçilmiş, anahtar kelime odaklı ve kayıt edilme süresi bir kaç seneden fazla olan domainleri tercih etmektir.

Süresi Biten Domain Nedir?  Satın Almak Ne İşe Yarar?

Süresi dolan domainler, yıllık yenileme ücreti ödenmemiş veya çeşitli nedenler ile yayın hayatını sürdürememiş alan adlarıdır. Bu domainler en az 2 yıllık olacağından Google için önceden tanınmış olması size sıralama ve SEO (Bounce Rate) güveni konusunda fayda sağlayacaktır. Bununla beraber anahtar kelime odaklı domainler de süresi dolan domainler arasına girebileceğinden kaliteli isime sahip bir alan adı almak aynı fiyata kelime eklemeli (haber yerine haberciler gibi) bir isime sahip alan adı almaktan çok daha iyi olacaktır.

Süresi Dolan Domain Nasıl Bulunur?

Alan adı satın aldığınız firmalar kendi veritabanı üzerindeki süresi dolan domain listesini kendi sitelerinde satışa çıkartmış olsa da bu liste de yer alan isimlerin çoğu yüksek fiyata veya açık arttırma ile satışa sunulmaktadır. Ben, açık arttırma yerine standart domain fiyatından boşa düşen alan adlarını nasıl bulabileceğinizi göstereceğim.

FreshDrop.com Nedir?

Fresh Drop sitesi, süresi biten domainleri listeler. Kelime bazlı alan adı arayabilirsiniz. Böylelikle süresi biten domainler içinden işinize en çok yarayanı bulabilirsiniz. Kelime bazlı arama bu siteyi tercih etmemizdeki sebepler arasında gelmektedir. Bir diğer sebep ise hızlı güncellenmesi ve hep güncel kalmasıdır. Fresh Drop, 2007 tarihinde yayın hayatına girmiş Global domain listelerini lisanslı şekilde anlaşmalı şirketlerden alarak listeyen alan adı analiz sitesidir. Türkçe kelimeler yanında birçok ülke dilini destekler fakat arama esnasında dil seçimi yapmamanızı tavsiye ederim. Sitenin asıl amacı boşa düşen domainleri size sunmak değil komisyon ücreti ekleyerek kendi sistemleri üzerinden satın almanızı sağlamak ve kendi satın aldıkları domainleri size satmaktır. Bu nedenle açık arttırma ve fiyat teklifi gibi seçenekler sunmuştur.

Site yöneticileri alan adlarını satın alıp açık arttırma ile size satabilir. Bu durum site üzerinden alışveriş yapmamanız konusunda bir kriter oluşturabilir sebebi ise kendi satın aldıklarını belirtmeyerek size transfer kodu vermesidir. Sitede yer alan isimlerin hangilerine sahip olduklarını göremeyiz. Tavsiyem buradan alan adınızı seçip GoDaddy üzerinden sorgulatıp satın almanız. Açık arttırma ve satışları sadece site sahibi degil diger kullanıcılarda yapmaktadır. Siz de üye olup alan adlarınızı satabilirsiniz. Anasayfada listelenen isimler üyelerin satmak amaçlı verdikleri ilanlardır.

 

bosa-dusen-domain

 

Süresi Dolan Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Google Cezası Almış Siteler: En önemli kriter budur. Domaini Google ban kontrol üzerinden satın almadan önce doğrulatmanızdır. Ban cezalı siteler ne olursa olsun Google üzerinde listelenmeyecek ve sizin hiçbir işinize yaramayacaktır.
  • Hukuki Yaptırım Uygulanmış veya İnceleme Altına Alınmış Siteler: Domainin geçmişteki yayınında bir hukuki sürece tabi olup olmadığını bilmek gereklidir. Bu durumu sorgulamak mümkün değildir. Satın aldığınız dakika itibari ile siteyi ne amaçla kullanacağınız ve sitenin önceki durumundan bilginiz olup olmadığı idari birimlerce veya kolluk kuvvetleri tarafından size ulaşılarak sorulabilir. Bu süreçte, site geçmiş yayınından bilginizin olmadığını belirtseniz dahi bir avukat tutma durumuna bile girebilirsiniz. Bunun yanında site telekom tarafından engelli olabilir ve bunu site aktif olmadığı için göremezsiniz.
  • Alexa Değeri Düşük Siteler: Alexa Değeri önemli bir kriter olabilmektedir. İyi bir SEO bilgisine sahip biriyseniz Alexa değerini değerlendirebilirsiniz. Hali hazırda satın aldığınız ve kurulumunu yaptığınız site yüksek hızla sıralama değeri yükselecek (kötü değere sahip olacaksınız) ve bu değerin bir anlamı kalmayacaktır.
  • Backlink Sayısına Göre Siteler: Bu seçenekte sitenin geriye kalan yayın hayatında çok işinize yarayacaktır. Önceki yayınında hangi sitelerden backlink (sitenize verilen bağlantı) aldığı ve bu linklerin hangi kelimelere verildiği de Google’da yükselmeniz konusunda işinize yarayacaktır. Backlinkleri her siteden sorgulayamazsınız. Satın almadan önce site bağlantısı olmadığından size net bilgi veremeyeklerdir. Semrush ile sorgulama yaparsanız kapalı kaldığı sürece belli belirsiz sonuç alabilirsiniz.
  • Moz Sıralaması: Moz kaydı da önemli bir kriter oluşturabilir.

Yukarıdaki listede Alexa değeri, backlink sayısı, PA ve DA değerleri gibi değerlerin hiçbirine iyi anlamda sahip olmayan siteleri seçmeniz de işinize yarayacaktır. 2 yıldan fazla kaydı tutulan siteler her zaman işinize yarayacaktır.

Premium Alan Adı – Domain Nedir?

Alexa değeri yüksek ve Google index sayısı 250 üzerinde olan, DA ve PA değeri 30’un üstünde olan bu kriterlerin biri veya bir kaçına sahip olan alan adlarıdır. Bu alan adları genel olarak kısa isime sahip ve herkes tarafından aratılabilecek isimlerdir. Örneğin www. istanbul .com  veya www. haber .com şeklinde olabilirler. Premium domainlerin fiyatları 500 TL ile . 1.000.000+ TL arasında değişkenlik gösterebilir. Bu alan adlarını domain satan firma veya bireysel satışa çıkaran webmaster tarafından fiyat değişikliği gösterebilir. En çok satış piyasası geliri yüksek firmalar tarafından satın alınıp firmanın kendi sitesine yönlendirmesiyle görülmektedir.

süresi-biten-domain

Domain Satın Aldıktan Sonra Kayıp Yaşanır Mı?

Global domain uzantılarında domaininizi elinizden almaları mümkün değildir ancak satın alma sonrası EPP (Domain Transfer) kodunuzu yenilemeniz tavsiye olunur. Yeni kayıtlarda otomatik yenilense de daha önce satın alan kişi sizin ile aynı domain firmasından satın almışsa bu kod yenilenmeyebilir ve site sahibi transfer ederek elinizden alabilir.

Yerel domain uzantılarında iş tamamen değişiyor. Com.tr alan adları nic.tr sitesi üzerinden silinen adlar kısmında listelenmektedir. Com.tr alan adı kaydı gerçekleştirmiş olsanız dahi, ad soyad şeklinde alınmayan domainler (kurumsal firma adına kayıt) belge ile sizden geri alınabilir ve siz bir itirazda bulunamazsınız.

 

Çalışmalarıma çalışmalar ve Instagram profilimizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.Tasarım hizmetleri için fiyat teklifi almak istiyorsanız arayınız, +90 (551) 945 3328 veya eposta ile iletişime geçiniz. iletisim@arifemreeryilmaz.com