En Kaliteli Açık Parfüm Markası Hangisidir? En Kalıcı Açık Parfümler

Bugün sizlere sıkça merak konusu ve başlı başına uzmanlık alanı olan parfümler hakkında öğretici birkaç bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bu bilgiler arasında merdiven altı parfüm imalatçıları da var elbette. Bu yazımda açık parfüm satışı yapan firmaların kendi aralarında ve orijinal kokular ile kıyaslamasını yapacağım, parfüm çeşitleri ve imalatı konusunda bilgiler vereceğim ve parfüm seçerken nelere dikkat edilmesi konusunda bilgiler vereceğim. Açık parfümü çoğu kişi sadece kokudan ibaret olduğunu düşünse de içerdiği kimyasallar ciddi ölçüde sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle verdiği zararlar hemen açığa çıkmadığı için birçok insan bu ürünlerin oluşturduğu riskleri göz ardı ederek kullanmayı tercih ediyor. Bu nokta yapılması gereken şey en kaliteli açık parfümü bulmak oluyor. Fazla uzatmadan konuya girelim.

Açık Parfüm Nedir?

Kaliteli Açık Parfümler

Orijinal parfümlerin şişeleri tıpkı alkol şişeleri gibi kilitli olmaktadır. Açık parfümlerin şişeleri ise bu kilide sahip değildir. Yani şişeleri kolayca açılıp dolum yapılabilmektedir. Ancak son zamanlarda bu durum geçerli değil, eskiden açık parfümler bir markaya bağlı olmaksızın Lisanslı ve marka sahibi ürünleri taklit ederek satışı gerçekleştiriliyordu. Günümüzde artık açık parfümlerin kalitesi o kadar arttı ki orijinal kokuları aratmayacak seviyeye geldi. Tabi ki hepsi için geçerli değil. Günümüz açık parfümleri de ünlü markaların kokularını taklit etse de, parfüm imalatı ve satışını yapmak Sağlık Bakanlığı onaylı altında olmak zorunda. Bu kapsamda ürünlerin imalatı sırasında belli standartların uygulanıyor olması da şart. Ancak üretilen her parfümün aynı standartta yapıldığını düşünüyorsanız bu düşünceden vazgeçin. Çünkü açık parfümlerin aynı ürüne bağlı olarak her şişesinin imalat süresince kalitesinde farklılık görülüyor. Yani üretim ile dolum yapılan bir parfüm şişesinin kalitesi, bir sonraki üretimde aynı olmayabilir. Bu aşamada kalite söz konusu olunca ülkemizde, üretim başına Sağlık Bakanlığı denetimi olmadığı için, aldığınız açık parfümün sağlığınızı ne kadar riske atacağı konusunda asla kefil olamam. Orijinal parfümlerin bile üretimden sonra 1 yıl içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. İnternette ucuz fiyata orijinal parfüm veya orijinal tester parfüm bulduysanız muhtemelen 1 yıldan eski veya taklit şişelere sahip korsan ürünlerdir. Taklit şişelerin ve taklit kokuların Çin’de gayet başarılı şekilde 5 doların altında imalatı yapılmaktadır.  Bu nedenle outlet marketlerde bile size orijinal diye verilen ürünlerden biraz şüphe etmenizde fayda var. Bu aşamada orijinal parfümün nasıl ayırt edilebileceği konusuna değinmek gerekiyor.

Bilinen Yasal Açık Parfüm Markaları Hangileridir?

Açık Parfümler

Seçeceğiniz marka beklentinize göre belirlenecektir. Taklit bir koku mu tercih etmek isterseniz? yoksa pahalı bir koku mu?, Kalıcı bir koku mu tercih etmek istersiniz? yoksa ucuz fiyattan sürekli koku tazelemek mi? Sağlığınız için risk almayı mı tercih edersiniz? yoksa anı yaşamak mı?

 1. Eyfel Parfüm
 2. Loris Parfüm
 3. Bargello
 4. Raphella
 5. DP
 6. Sansiro
 7. David Walker Parfümleri
 8. Tutaste Parfüm
 9. Adens Parfüm
 10. TUSE Parfüm
 11. İronic Parfüm
 12. Jill Perry Parfümler
 13. 1e1 Parfüm
 14. Holy Açık Parfüm

En Kalıcı Açık Parfüm Hangisidir?

Yukarıda sıralı 14 markadan da Tom Ford Tobacco Vanille ürününü edindik. Orijinal kokuyla, bu açık porfümleri kıyasladık. Kalıcılık, fiyat ve benzerlik oranlarını listeledik. Tom Ford Tobacco Vanille kokusu; tütün yaprağı, vanilya ve kuru meyveler ile ilk açılışı yapar. Koku yayıldığında; tarçın, baharat, tonka fasulyesi,  tütün çiçeği etkisini belli eder. 8 saatin sonunda geriye kuru meyve kokusu ve odunsu koku kalır.  Aşağıdaki açık parfümler tablosundaki tonlama bu 3 aşamayı göstermektedir. Kalitesiz açık parfümlerde bu ton sadece 1. aşamada bırakılır ve diğer tonlar yer almaz. Tarçın ve vanilya kokusu yerine taklit şekerli kokular da kullanıldığından benzerlik oranı değişmektedir. Yeşil ile belirttiğimiz markalar kalıcılık ve benzerlik olarak başarılıdır. Turuncu ile belirttiğimiz markalar ortalamadır veya ortalamanın altındadır. Kırmızı ile belirttiklerimiz ise koku olarak kalitesiz ürünlerdir. Aşağıdaki kalitesiz markalar, ürün miktarını yükseltmek için şişeyi alkol ile sulandırmaktadırlar. Ayrıca gelişmiş ölçüm cihazımız olmadığı için kimyasal olarak ölçümleri gerçekleştiremedik. Bu nedenle sağlık için ne kadar zararlı olduğunu belirtmemiz henüz mümkün değil.

 

 MarkaKalıcılıkBenzerlik FiyatTonlamaŞişe Boy
Tom Ford Tobacco Vanille (Orijinal) 8 -9 Saat %1001.409 TL3100 ml
Tom Ford Tobacco Vanille ( Orijinal Tester) 3 -4 Saat %100 234 TL3100 ml
Tom Ford Tobacco Vanille ( Sahte Tester) 1 -2 Saat %70-80 60 TL250 ml
Tutaste Parfüm 3 -4 Saat %80-90 25 TL350 ml
TUSE Parfüm 2 -3 Saat %70-80 45 TL2100 ml
Loris Parfüm 1-2 Saat %60-70 40 TL2100 ml
Eyfel Parfüm 10 Dk – 45 Dk %30-40 10 TL150 ml
Bargello Parfüm 2 -3 Saat %60-70 55 TL2100 Ml
Rapella Parfüm 1 -2 Saat %50-60 22 TL250 ml
DP 1 -2 Saat %60-70 60 TL2100 ml
Sansiro 1 -2 Saat %50-60 60 TL2100 ml
David Walker Parfümleri2 -3 Saat%60-7060TL2100 ml
Adens Parfüm2 -3 Saat%60-7035 TL250 ml
Ironic Parfüm30 Dk – 1 Saat%40-5064 TL1100 ml
Jill Perry Parfümler30 Dk – 1 Saat%40-5040 TL250 ml
1e1 Parfüm30 Dk – 1 Saat%30-4029 TL150 ml
Holy Açık Parfüm30 Dk – 1 Saat%30-4023 TL150 ml

 

Orijinal Parfümlerde Pahalı Olan Şey Marka Mı? Yoksa Koku Mu?

Orijinal parfümlerde asıl pahalı olan şey hem kokudur hem de markadır. Çünkü açık parfümler EDP veya EDT denilen sınıfta satılmaktadır. Yani orijinal bir kokunun esans oranı %20-30 arasındayken, açık parfümlerde bu oran yarı yarıya düşmektedir. Bu durum da kalıcılığı ve kokunun etkisini doğrudan etkilemektedir. Bir açık parfüm satıcısı size %30 esans kullandığını söylese de, bu o kokunun etkisinin aynı olduğu anlamına gelmez. Çünkü bir parfümün kalitesini belirleyen şey esansın ve kullanılan alkolün kalitesidir. Bu durumda taklit bir koku 25 TL, orijinal bir koku ise 3.000.00 TL gibi bir farkla satılmaktadır. Sizce aradaki bu fiyat farkının sebebi  2.975.00 TL’lik bir kalite farkı mı yoksa markanın farkı mı?

Cevap: markanın farkı, evet orijinal bir parfümde koku ve esansın kalitesi her zaman ikinci plandadır. Tıpkı tekstil ürünleri gibi. 10.000 TL’lik bir tişört ile 20 TL’lik tişört arasındaki fark neyse, kaliteli bir açık parfüm ile orijinal parfüm arasındaki farkta hemen hemen aynıdır. Bu aşamada size, marka ve şişe takıntınız yoksa kaliteli bir parfüm tedarikçisi bulmak kalıyor. Kaliteli bir açık parfüm tıpkı orijinal esanslar gibi üç farklı tonda olmalıdır. Bu üç ton, ilk sıkıldığında hissedilen koku, dağıldıktan sonraki koku ve belli süre geçtikten sonra geriye kalan kokudur. Esansa bağlı koku tipleriyse şu şekildedir,  Parfüm, Eau de Parfum (EDP), Eau de Toilette (EDT), Eau de Cologne (EDC) ve Eau Fraîche (EF)‘dir. Orijinal bir parfümün kalıcılık süresi en fazla 6-8 saattir. Kaliteli bir açık parfümün ise kalıcılık süresi 3 ile 4 saat arasındadır. Kaliteli bir açık parfümün orijinal ile aynı etkisini sağlamak için kokunuzu 4 saatte bir tazelemeniz yeterlidir. Bu işlem için yanınızda kalem şişe (10 ml) bulundurabilirsiniz.

 

En Kaliteli Açık Parfüm Markası Hangisidir? En Kalıcı Açık Parfümler

Parfüm Nedir?

Parfüm sınıfı, en yüksek esansa sahiptir (% 20-40 arası) ve bu sebeple kokunun daha uzun kalma gücü vardır. Bu sınıftaki kokular genellikle en pahalı olanlar ve orijinal ürünlerde kullanılandır. Fiyatları pahalı olsa da cilt üzerinde genellikle 6-8 saatten uzun kalmaz.

Eau de Parfum (EDP) Nedir?

Eau de Parfum, normal olarak esansı %15-20 arasında bir sonraki en yüksek esans konsantrasyonuna sahiptir. Deride yaklaşık 4-5 saatten biraz daha az dayanır. Yağ seviyesi düştükçe daha fazla alkol eklenir, bu nedenle EDP’yi saf Parfum’dan daha ucuz hale getirir. EDP parfümler güneş altında etkisini hızla kaybeder. Bu nedenle pahalı markaların gece kokusu adını verdiği kokular genelde EDP parfümlerin kokularıdır.

Eau de Toilette (EDT) Nedir?

Bu ürünlerin esansı daha hafiftir ve genellikle sprey şişelerinde satılır. Hafifliği, daha kaliteli bir şekilde püskürtmeyi daha uygun hale getirir. Yüksek alkol içeriği, kokunun çok uzun sürmeyeceği anlamına gelir. Genel olarak, saat başı kullanılması en uygun olanıdır.

Parfüm Koku Çeşitleri Nelerdir?

Narenciye – Turunçgil / (Citrus – Hesperidia)

Bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeği, misket limonu (lime), petitgrain, neroli oil gibi hammaddelerden oluşur. Parfümlerde ferahlık ve hafiflik vermesi amacı ile kullanılır. Odunsu ve baharatlı notlarla iyi uyum sağlar.

Narenciye – Turunçgil (Citrus – Hesperidia)

Obur / (Gourmand)

Kahve, karamel, kek gibi yenilebilir şeyleri anımsatan food flavors (yiyecek aroması) denilen kokuları kapsar.

Meyvemsi / (Fruity)

Kavun, şeftali, elma, mango, ananas, papaya (kavun ağacı) gibi meyve notlarının belirgin olarak hissedildiği tek veya kombine meyve kokularıdır.

Çiçeksi / (Floral)

Çiçek kokularıdır. Bu grupta net olarak tek bir çiçeğin kokusu (single floral, fr: soli flora) algılandığı gibi kombine çiçek kokuları (floral bouquet) da algılanır. Sardunya (geranium), sümbül (hyacinth), iğde çiçeği (oleaster flower), yasemin (jasmine), orkide (orchid), lavanta (lavender), zambak (lily), gül (rose) gibi kokular örnek verilebilir. Lily of the valley masumiyeti ve saflığı, orange tuberose veya ylang-ylang ise cinselliği, menekşe (violet) ve müge (muguet) kokuları ile bilinen süsen (iris) grubu ilkbaharı anımsatır. Bright floral diye adlandırılan grup ise tek ve çoklu floral grupların karışımı olarak bilinir.

Baharatlı – Itırlı / (Spicy – Fragrant)

Egzotik, yakıcı ve kuvvetli kokulardır. Defne, adaçayı, anason, ardıç, biber, biberiye (rosemary), defne, fesleğen, lavanta, muskat (little coco), karabiber, kakule (cardamom), karanfil (clove), nane (mint), safran, tarçın (cinnamon), tarhun (tarragon), yenibahar (allspice), zencefil (ginger), zerdeçal (curcuma), kekik (thyme) yağları örnek verilebilir.

Fougere

Fransızcada Fern (aşk merdiveni=eğrelti otu) anlamına gelir. Genellikle lavanta veya coumarin gibi maddeleri içeren, koklandığında ferahlık ve hafif baharatlı hissi veren genellikle bay parfüm olarak kullanılan kokuları kapsar.

Yeşil – Otsu / (Green – Herbaceous)

Ot, çimen gibi bitkisel (herbal) kokuları ifade eder. Tazelik hissi verir. Yeşil kokuların çoğu Galbanum’dan (fresh, woody, spicy) türemiştir. Yeşil kokular doğallığı, freshliği ve gençliği ifade eder. Chypre tarzının biraz daha hafifi olarak da yorumlanır.

Şipir / (Chypre)

Fransızcada Kıbrıs anlamına gelen chypre tip kokular sert ve kuvvetli (leathery) kokulardır. Zambak, gül veya yasemin gibi floral kokularla odunsu kokuların karışımından oluşan kombinasyonlardır. Günümüzde pek tercih edilen bir tarz değildir.

Hayvansal / (Zoic)

Civet, musk ve amber bu tip kokulardır. Amber notları, sıcak, tatlı ve şehvet uyandırıcıdır. Hayvansal maddelerin fixatif özelliği de olduğu için sıklıkla base not olarak kullanılırlar. Hayvansal kokular vanilya, çiçek, odun kokuları, camphor (nane ruhu) veya tütün kokuları ile birleştirilebilir.

Oryantal / (Oriental)

Yoğun, kuvvetli ve egzotik kokulardır. Misk (musk), vanilya (vanilla), baharat, tropikal çiçekler, ıtırlı bitkiler, tütün, animal notlar ve değerli ağaçların balsam (benjamin ve tolu balsam gibi) kombinasyonlarından oluşurlar.

Tütün / (Tobacco)

Kokusu oldukça kuvvetlidir, odun, ağaç, vanilya gibi koku tarzları ile pudrajlı veya soft kokularla kombine edilebilirler.

Odunsu / (Woody)

Sıcak, kuvvetli ve ağır kokulardır. Kalıcılıkları fazladır. Virginia cedar, gaiacwood, patchouli, vetiver, oakmoss ve sandalwood gibi yeni kesilmiş ya da kuru odun kokularını veya ormanı ifade eder.

Aldehidik / (Aldehyde)

Acıbadem gibi burnu hafif uyarıp gıdıklayan ve yapısında aldehyde kimyasalların ağırlıklı olduğu kokulardır. Bayan kokuları ve yumuşatıcı kokularında sıklıkla aldehyde kimyasallar kullanılır.

Organoleptik Test Nedir?

Kokunun algılanıp tanımlanması koklama yöntemi ile yapılır, bu işleme
Orgonoleptik testi denilir. Bu test yardımı ile kokunun tarzı, kuvveti ve
kalıcılığı belirlenir. Esans sanayisinde bu testin önemi çok büyüktür,
sözcük esansın fiziksel ve kimyasal analizlerinin etkin bir tamamlayıcısıdır.
Gon Orgonoleptik testte değerlendirme merkezi beynimizdir. Esanslar önce
beyne tanıtılır. Beynin hafızasına dayalı bilgi yükler gibi kokulara ait
belirleyici ve karakteristik özellik ve notlar
kaydedilir. Bunun içinde önceden tanıtıcı koklama testlerinin açıklaması
Gerekir. Daha sonra yapılan koklama işleminde beyindeki kayıt merkezi
daha önceden tanımlanmış değerlere göre yeni alacağı
değerlendirir.
Lama Koklama işlemi doğrudan gerçekleştirilirkensa; esans şişeden ve
ambalajından koklanmıyor. Şişedeki koku uçucu özelliği
çok yoğun hissedileceğinden burun kokuları net olarak ayırt edemez.
Esans tuş denilen emici bir kağıda hafifçe emdirilerek koklanabilirsiniz. tuş
burna değdirilmeden 5-10 cmlik bir mesafeden ve kağıt hafifçe hareket
pişirilerek koklanmalıdır.

Esansların koku ve renk olarak kontrol organizasyon, beceri ve tecrübe
yapılmadan en yetkinlikteki biri yapılmıştı.
İlen Üretilen onu esansa partisine ekle
referans ürünle karşılaştırılıyor koku testi uygulanarak analizip,
onaylanmaktadır.
1- Görünüş, doku, koku, lezzet gibi duyusal özelliklerin algılanması insanın
duyu organlarına karşı yapılan bir uyarı kavramı.
Usal Duyusal değerlendirmemede bireylerin bir uyarıya karşı tepkisi yani uyarı →
yanıt tepkimesi ölçülür. İnsanların uyaranlara karşı gösterdiği üç
yanıt = yanıt tipi vardır.
2, Bunlar; Nitelik, Boyut (şiddet, yoğunluk = yoğun ve nicelik = kantit,
süre) ve Hedonik (kişisel beğeni, tercih = öncelik) tir.
Usal Duyusal değerlendirmemede bireylerin bir uyarıya karşı gösterdiği
tepkilerden en çabuk kurulmuş fakat en az olgunlaşmış şekil “sezme” dir ve
sezme dilinde “mutlak eşik” olarak tanımlanır. Bir tadın hissedildiği en
düşük basınçlı o tat için mutlak eşiktir.

Sezmeden sonra gelişen yanıt tipi “tanıma”dır. Tanımadan daha
gelişmiş yanıt tipi “ayırt etme”dir. En gelişmiş yanıt tipi ise
“derecelendirme”dir.
3- Bir esansı, diğer bir esansla kıyaslamak için; her iki numuneye aynı
anda ayrı ayrı tuşlara batırarak eşit miktarda esans emdirilir ve çıkış
hızı, gücü ve kalıcılığını belirlemek için tuşlar aynı anda koklanır.
Görülen fark yazılır.
4- Bu test yardımı ile kokunun tarzı, gücü ve kalıcılığı belirlenir. Esans
sanayinde diğer analizlerin yanında bu test çok önemlidir.
5- Esansın kalıcılığı ile ilgili değerlendirme yapmak için tuşlar bir süre
bekletilerek (1-24 saate) aralıklarla koklanması ve kayıt edilmesi
gerekir.
6- Ayrıca; Ar-Ge tarafından yeni oluşturulan esansların ise aplikasyon
yapılarak ve stabilite testine konularak kontrolü yapılmaktadır.